Obuvnická firma Baťa slaví 130 let

21. září 2024

20. září roku 1894 založili sourozenci Antonín, Tomáš a Anna Baťovi živnost na výrobu obuvi. Letos si tedy připomínáme 130 let od založení firmy Baťa.

Zlín je neodmyslitelně spojen se jménem a firmou Baťa. Mnohé části Zlína nesou jméno Baťa a baťovská atmosféra je všudypřítomná, a to nejen díky specifické architektuře.

Cesta obuvnické firmy Baťa vedla od zlínské živnosti na konci devatenáctého století k dnešní globální společnosti působící ve všech světadílech. Věděli jste, že v době svého vrcholu, v osmdesátých letech dvacátého století, produkovala firma Baťa až tři sta milionů párů obuvi ročně? Poslechněte si rozhovor se zlínským historikem Janem Hermanem z Informačního centra Baťa Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, se kterým si připomeneme 130 let od založení Baťova podniku.

Jan Herman, historik

Jaká je současnost firmy Baťa? Obuv této značky se vyrábí v 18 zemích světa a prodává se ve více než 70 zemích. Centrála firmy pro Českou republiku i dnes sídlí ve Zlíně, boty se pak v Česku vyrábí na jediném místě – v Dolním Němčí. Udržuje si firma Baťa své české kořeny, i když působí na globální úrovni? A jak významně jsou do řízení firmy zapojení současní členové Baťovy rodiny? Dozvíte se v rozhovoru s ředitelem pro střední Evropu Baťa a. s. Petrem Šťastným:  

Petr Šťastný, akciová společnost Baťa, ředitel pro střední Evropu

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.