Obuvnická firma Baťa slaví 130 let
20. září roku 1894 založili sourozenci Antonín, Tomáš a Anna Baťovi živnost na výrobu obuvi. Letos si tedy připomínáme 130 let od založení firmy Baťa.
Zlín je neodmyslitelně spojen se jménem a firmou Baťa. Mnohé části Zlína nesou jméno Baťa a baťovská atmosféra je všudypřítomná, a to nejen díky specifické architektuře.
Cesta obuvnické firmy Baťa vedla od zlínské živnosti na konci devatenáctého století k dnešní globální společnosti působící ve všech světadílech. Věděli jste, že v době svého vrcholu, v osmdesátých letech dvacátého století, produkovala firma Baťa až tři sta milionů párů obuvi ročně? Poslechněte si rozhovor se zlínským historikem Janem Hermanem z Informačního centra Baťa Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, se kterým si připomeneme 130 let od založení Baťova podniku.
Jaká je současnost firmy Baťa? Obuv této značky se vyrábí v 18 zemích světa a prodává se ve více než 70 zemích. Centrála firmy pro Českou republiku i dnes sídlí ve Zlíně, boty se pak v Česku vyrábí na jediném místě – v Dolním Němčí. Udržuje si firma Baťa své české kořeny, i když působí na globální úrovni? A jak významně jsou do řízení firmy zapojení současní členové Baťovy rodiny? Dozvíte se v rozhovoru s ředitelem pro střední Evropu Baťa a. s. Petrem Šťastným:
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
-
Je známo, že Tomáš Baťa zahynul při pádu letadla. Jak a proč se stala tato tragédie?
Smrt podnikatele Tomáše Bati 12. července 1932 přišla jako blesk z čistého nebe. O tragédii informovaly světové tiskové kanceláře i deníky.
-
Příběh prvního pedikéra firmy Baťa Františka Kocourka díky jeho pravnukovi znovu ožívá
Spolu s rozmachem prodeje obuvi zahájila firma Baťa před téměř sto lety i péči o nohy zákazníků. Její první pedikér se jmenoval František Kocourek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.