V Loučce u Valašského Meziříčí našli matka se synem při procházce poklad - přes 800 stříbrných mincí
Stříbrný poklad zkoumají v těchto dnech pracovníci Muzea regionu Valašsko. 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky našli v pařezu matka se synem při procházce v Loučce u Valašského Meziříčí. Podle mluvčího muzea Jiřího Koňaříka odborníci zatím předpokládají, že mince pocházejí ze 17. století.
Nesmírně cenný archeologický nález zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko. Žena se synem objevila v Loučce na Valašskomeziříčsku poklad obsahující 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky.
V úterý 8. února 2022 vyrazila paní Petra se svým třináctiletým synem Michalem na procházku po okolí Polic. Na místě zvaném Ratíkov, které se nachází už na katastru sousední Loučky, si všimli, že kousek od cesty vyčuhují z půdy kolem rozhrabaného pařezu kousky hliněné nádoby a mince. „No já bych to možná ani nepoznala, ale syna ve škole hodně baví dějepis a hned říkal, že to bude určitě něco vzácného,“ říká paní Petra.
Svůj objev ohlásili do Muzea regionu Valašsko, pod jehož patronaci spadají všechny podobné případy v naší části Zlínského kraje. Poklad si na místě převzal archeolog muzea Samuel Španihel. „Nález obsahoval fragmenty hliněné nádoby neznámé provenience a soubor mírně až silně korodovaných stříbrných mincí v počtu 818 kusů, z nichž byla většina spojena do několika různě velkých slepenců. Na místě jsem provedl ještě dohledávku, při které jsem objevil už jen několik málo kusů jednotlivých mincí,“ uvedl Španihel.
Poklad putoval do muzea, kde v následujících měsících projde podrobným průzkumem, čistěním a konzervací. „Rámcové určení několika lépe dochovaných kusů směruje ke grešlovým a krejcarovým ražbám Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků. Velmi obecně je zatím možné depot datovat do průběhu 17. a začátku 18. století,“ nastínil archeolog muzea.
Po dokončení potřebných rozborů si poklad bude moci prohlédnout i veřejnost.
Čtěte také
Rok 2021 byl z hlediska archeologických nálezů nejúspěšnějším v historii Valašska. Nejvzácnější objev pocházel z obce Ústí u Vsetína, kde skupinka kamarádů našla nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století.
Související
-
Hledat poklady detektorem kovů je nelegální, varoval na rozhlasové pohovce archeolog Tomáš Chrástek
Poklady nemusí být jen v podobě zlata a drahých kamenů. Mohou to být osobní drobnosti, které jsou pro nás důležité. O pokladech byla řeč i Na pohovce Jožky Kubáníka.
-
Velký pátek
Tento den přísného půstu je pro křesťanstvo připomenutím Kristova utrpení a smrti. Velký pátek se nejen nesmí jíst maso, ale mělo by se jít jen jednou za den.
-
Verbuňk je slovácký poklad, už 15 let je na seznamu UNESCO
Od zápisu slováckého lidového tance verbuňk na seznam nehmotného dědictví UNESCO letos uplynulo 15 let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
Volby proběhnou v řádném termínu. Vláda je dokáže zajistit i v místech zasažených povodněmi, řekl Fiala
-
Povodně byly předpovězeny dobře, příroda ale někdy umí být silnější, říká meteorolog Müller
-
Při záchraně ze zatopených oblastí nás třetina lidí odmítla, popisuje pilot armádního vrtulníku