Velikonoce - zvyky a tradice jednotlivých dnů Svatého týdne

Velký pátek je den přísného půstu, hory v tento den vydávají poklady

Tento den přísného půstu je pro křesťanstvo připomenutím Kristova utrpení a smrti. Velký pátek se nejen nesmí jíst maso, celkově by se mělo jíst jen jednou za den.

Velký pátek je skutečně nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Ježíše Krista. 

Podle pověstí se na Velký pátek otevírají  skály a vydávají poklady. Celkově je tento den spojován s magickými silami. V tento den byste si neměli nic půjčovat, protože tato věc by mohla být očarována.

Na Velký pátek by se nemělo pracovat se zemí – rýt nebo okopávat, ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve. Naopak lidé by se měli koupat - koupel před svítáním u potůčku zajišťovala pevné zdraví na celý rok.

autoři: Adéla Paruchová , Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.