Urgentní příjmy ve Zlíně a ve Vsetíně jsou zahlceny pacienty, ti tam chodí často i s banalitami
Část lidí si urgentní příjmy v nemocnicích ve Zlínském kraji plete s nonstop lékařskou službou a zatěžují tak zdravotní personál banálními problémy, se kterými by měli jít k praktickému lékaři.
Až dvacet pět procent pacientů v některých nemocnicích ve Zlínském kraji místo ke svému praktickému lékaři míří na urgentní příjmy, kam ale patří jen závažně nemocní pacienti. Lidé požadují například i ošetření odřenin nebo odstranění klíštěte.
Nadužívání urgentního příjmu potvrzují primáři chirurgie ve Vsetíně i ve Zlíně. Lékaři dodávají, že nejhorší situace je při svátcích, prodloužených víkendech, o prázdninách, dovolených, kdy praktičtí lékaři neordinují, neseženou za sebe náhradu a lidé se nemají kam jinam obrátit.
Čtěte také
Lidé na urgent mnohdy míří až po své pracovní době nebo protože si myslí, že ušetří čas, který by strávili v čekárně u svého praktického lékaře. V tom se ale mýlí. Při příchodu na urgentní příjem totiž třídí pacienty kvalifikovaná sestra podle závažnosti zdravotního stavu do tří kategorií. Prioritně se tak zdravotníci věnují opravdu akutním případům a lidé s neakutním problémem čekají. To samozřejmě komplikuje chod urgentů, zatěžuje to personál a vznikají take konfliktní situace, kdy někteří pacienti jsou vůči personálu i agresivní.
Čtěte také
Podle primáře oddělení urgentních příjmů Krajské nemocnice Tomáše Bati Michala Pisára je řešení tohoto stavu komplikované: “Z mého pohledu by určitě pomohlo zvýšení zdravotní gramotnosti, aby pacienti sami byli schopni do určité míry rozlišit, co je akutní a co akutní není. Druhá věc je samozřejmě ke zvážení, a tou je znovuzavedení, respektive zvýšení regulačních poplatků.“
Regulační poplatek 90 korun za lékařskou a zubní pohotovost je jediný, který z poplatků zavedených ve zdravotnictví v roce 2008 zůstal. Nový poplatek za ošetření na urgentním příjmu chce zavést ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. S jeho zavedením ale zatím nesouhlasí vládní a ani opoziční politici.
Související
-
Chirurgové ve Zlíně jako první v republice použili mobilní CT při šestihodinové operaci obličeje
Lékaři ze zlínské nemocnici využili jako první v Česku mobilní 3D CT přístroj přímo v průběhu operace obličejových kostí. Operovali pacienta, který spadl ze 14. patra.
-
Nová porodnice a polyblok urgentní medicíny – to jsou aktuální plány přestavby zlínské nemocnice
Krajští radní spolu s vedením zlínské nemocnice představili nové plány na postupnou obnovu areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. První se bude stavět nová porodnice.
-
Za vznikem nemocnice ve Zlíně stojí tři jména: Tomáš Baťa, Bohuslav Albert a František Lydie Gahura
21. listopad 1927 byl pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati, tehdy Baťovu nemocnici, velmi významným dnem. Byl ošetřen a přijat na pozorování první pacient.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok