Tipy na víkend ve Zlínském kraji: Den otevřených dveří Českého rozhlasu Zlín nebo Jízda králů

Máme pro vás tipy nejen na víkend ve Zlínském kraji.

Den otevřených dveří Českého rozhlasu Zlín

Čtěte také

18. května, Zlín

Český rozhlas Zlín otevře své prostory posluchačům a návštěvníkům v sobotu 18. května 2024 od 10 do 16 hodin. V krásné vile Jana Antonína Bati, ve které sídlí už od roku 1951, budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky. Příchozí budou moci shlédnout historické prostory vily, redakce i vysílací studia. Návštěvníkům se také naskytne nevšední možnost být svědkem klasického živého rádiového vysílání a seznámit se s tím, co rozhlasová práce obnáší. V průběhu celého dne budou mít možnost setkat se s většinou z osobností Českého rozhlasu Zlín, připraven je také doprovodný program.
Na prohlídku budovy Českého rozhlasu je nutné se z důvodu omezené kapacity přihlásit (kontakty ZDE).

Muzikál (Ne)skutečný příběh

17. května, Vizovice

Muzikál Miroslava Hromádky (Ne)skutečný příběh, na kterém se podílejí všechny obory ZUŠ Malenovice. Představení můžete vidět v Kulturním centru Vizovice, začátek je v 18 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Jízda králů Kunovice

Čtěte také

17. až 19. května, Kunovice

Jízda králů v Kunovicích s průvodem krojů v čele s králem se koná každé dva roky a je jedinečná mimo jiné Formanskou jízdou (začátek v sobotu ve 14:30), ve které je možné vidět až 80 koňských zápřahů. Výjimečný lidový zvyk s průvodem krojů a vozů tažených tisíci květů ozdobenými koňmi. Podrobný program najdete ZDE.

Chutě Zlínského kraje

17. až 18. května, Kroměříž

Na výstavišti v Kroměříži se chystá gastrofestival, kde bude program po celý den. Těšit se můžete na hudební vystoupení, ukázky lidových tradic a mnoho dalšího. V doprovodném programu předvedou své umění šéfkuchař Roman Paulus, připraveny jsou rozhovory s autorkou kuchařek Markétou Hrubešovou nebo tvůrcem Gastromapy Lukášem Hejlíkem. Prostor dostanou i talentovaní kuchaři v soutěži Mistrovství Zlínského kraje ve vaření středních škol. Vstup je zdarma. Podrobnosti najdete ZDE.

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

Čtěte také

od 16. května do 7. července, Uherské Hradiště

V hlavní budově Slováckého muzea je k vidění výstava, ktrá zachycuje stoletou historii Uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.

Farmářský jarmark a Ulice živě

18. května, Zlín

Od 9 do 14 hodin se na zlínském tržišti Pod Kaštany koná další z farmářských jarmarků. Připravena je i gastro zóna, posezení a reprodukovaná hudba. Na stejném místě pak od 14 do 18 hodin proběhne zábavné odpoledne s názvem Ulice živě, na kterém se s návštěvníky setkají výtvarníci, pouliční muzikanti, tanečníci a artisti.

Hanácký den

18. května, Kroměříž

Hanácké zvyky, hudbu, tance a kroje připomene Hanácký den, který proběhne na Hanáckém náměstí. Program včetně krojovaného průvodu a tradiční Hanácký jarmark si mohou návštěvníci užít od 9 do 17 hodin. V případě nepříznivého počasí se program Hanáckého dne přesouvá do prostor Domu kultury v Kroměříži.

Květinová slavnost

18. května, zámek a park Lešná u Valašského Meziříčí.

Návštěvníky čekají květinami vyzdobené zámecké ineriéra, komentované prohlídky zámeckého parku a další zábava pro celou rodinu s hudebním doprovodem od žáků ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí,. Akce probíhá od 13 do 17 hodin.

Den otevřených dveří na zámku Kinských

18. května, Valašské Meziříčí

Muzeum regionu Valašsko letos slaví 140 let ve Valašském Meziříčí a při té příležitosti pozve veřejnost na Den otevřených dveří do zámku Kinských. Akce návštěvníkům nabídne nabitý program plný nevšedních zážitků, zajímavého poznání i zábavy pro všechny generace. Podíváte se do zákoutí zámku, kam se běžný návštěvník nedostane. Nahlédnete pod ruce preparátora a restaurátorky, zkusíte si také práci konzervátora a zjistíte, k čemu potřebuje muzeum stovky kilogramů cukru. Podrobný program najdete ZDE.

Gobelíny pro Maměnku

18. a 19. května, Rožnov pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě mají návštěvníci jedinečnou příležitost spatřit gobelíny, které byly utkány v Moravské gobelínové manufaktuře a následně budou zdobit interiéry hotelu Maměnka na Pustevnách.

Veselé Tlapky

18. května, Milulůvka

V obci Mikulůvka na Vsetínsku proběhne od 13 do 18 hodin zábavné odpoledne pro děti i dospělé a jejich čtyřnohé kamarády. Připravena je například ikázka profesionálních závodníků agility a malé agility hřiště kde si můžete tento sport vyzkoušet na vlastní kůži. Dále pak proběhne ukázka dogfitness pod vedením MVDr Dominiky Bitomské. Vrcholem celé psí akce bude soutěž o pejska šikulu. Přihlásit do soutěže se můžete kdykoli u pořadatelů nejpozději však půl hodiny před začátkem soutěže. 

Dětský folklórní festival Májíček

18. května, Zlín 

Sídliště na Jižních Svazích ve Zlíně opět ožije česko-slovenským folklórem. Ve 14 hodin půjde krojovaný průvod z Kocandy na Jižních Svazích přes Centrální park směrem ke kostelu. Odpolední program před kostelem Panny Marie Pomocnice křesťanů začíná ve 14:30 přehlídkou souborů z Česka a Slovenska, které představí své tradiční tance a písně. Následně od 18 hodin zahraje návštěvníkům k tanci a poslechu cimbálová muzika DENICA. Nebude chybět doprovodný program pro děti.

Den otevřených lesů

18. květen, různá místa

Den otevřených lesů proběhne letos na téměř 40 místech napříč celou Českou republikou. Kde konkrétně je to ve Zlínském kraji a s jakým programem zjistíte ZDE.

EGBDF (kdo se naladí na správnou notu)

Čtěte také

18. května Zlín

Spojení hudby a činohry, minulosti a současnosti, Velké Británie a Zlína, Filharmonie Bohuslava Martinů a Městského divadla Zlín – to vše je divadelní hra EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu), která bude uvedena v pouhých čtyřech unikátních představeních. Poslední z nich se nabízí v Městském divadle Zlín od 19 hodin.

Festival Setkání Stretnutie 2024

do 18. května, Zlín

V Městském divadle Zlín proběhne 28. roční festivalu Setkání Stretnutie, které nabízí pestrý výběr výjimečných představení českých a slovenských divadelních scén. Podrobný program najdete ZDE.

100 let s muzeem

18. května, Vsetín

Muzeum regionu Valašsko slaví 100 let na Vsetíně a při té příležitosti pozve veřejnost na Den otevřených dveří do zámku Vsetín. Programa se ponese v duchu 1. republiky, součástí bude i přehlídka historických vozidel. Program je připraven od 9 do 17 hodin, vstup je zdarma

Přijďte na svatbu!

18. května, Uherský Brod

V rámci Festivalu muzejních nocí budou v Uherském Brodě v Muzeu Jana Amose Komenského otevřeny od 21 do 23 hodin místní expozice a výstavy (vstup zdrama). Od 20 hodin pak proběhne ve sloupovém sálu muzea představení lidové svatby z Vracova.

Sportuj 24

18. května, Staré Město

Ve Sportparku RYbníček proběhne další ročník "veletrhu sportu pro děti". Jde o přehlídku sportovních klubů a spolků regionu Slovácko. Akce nabízí možnost všem dětem vybrat si z více než 20 sportů. Ve čtvrtek a v pátek je akce určena pro děti mateřských a základních škol, v sobotu 18.5. od 10 do 17 hodin pro veřejnost. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

Den s Baltaci

18. května, Napajedla

Na radničním nádvoří, náměstíčku před kinem a parčíku v Napajedlích je od 15 hodin připraven program k výročí 25 let od založení společnosti Baltaci. Mimo občerstvení, řemeslného jarmarku a aktivit pro děti je od 20 hodin součástí programu i vystoupení Jiřího Pavlici s Hradišťanem.

Fenomén Fatra – výstava hraček

Čtěte také

od 7. května do 28. srpna, Zámek Vsetín

V přízemí vsetínského zámku jsou vystaveny hračky vyrobené společností Fatra, včetně těch od legendární návrhářky Libuše Niklová. Součástí výstavy je i interaktivní herna pro děti a soutěž o nejlepší fotografie s hračkoami z Fatry.

Držte si ponožky!

do 1. září, Napajedla

V Muzeu Napajedla je k vidění nová interaktivní výstava ilustrací Galiny Miklínové, autorky známých Lichožroutů, která hravou formou nabídne průřez její tvorbou. Vernisáž výstavy za účasti autorky se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 18 hodin ve výstavním sále muzea.

Klub Underground

do 29. září, Zlín

Ve zlínském muzeu (konkrétně v 1. podlaží budovy 14 Baťova Institutu) je od 16. května k vidění výstava Klub Underground. Nabízí pohled na alternativní hudební a kulturní scénu regionu od 60. let 20. století až do současnosti. Výstava je zaměřena převážně na rockovou scénu s alternativními žánry, která je prezentována hlavně formou fotografií, projekcí, záznamů z koncertů, rozhovorů a medailonků osobností a kapel.

Procházka (ilustrační foto)

Tipy na výlet

Tipy na procházky a výlety ve Zlínském kraji najdete na rozhl.as/TipyNaVyletZL.

Živá hudba v Luhačovicích

téměř každý večer od 19 hodin, Kulturní a kongresové centrum Elektra v Luhačovicích (Restaurace a diskotéka)

Možnost zatančit si a pobavit se nejen pro lázeňské hosty. 

Rudolf II. ožívá

do 23. června, zámek Holešov

Rudolf II. ožívá je unikátní multimediální expozice, která odhaluje různá tajemství panovníkova života a představuje celou řadu zajímavých exponátů. Výstavou provází samotný „digitálně oživený“ Rudolf II. Výstava pomocí hologramů seznámí také se symboly panovníkova majestátu, tedy korunami, kterými byl Rudolf II. korunován, a představí také nejvýznamnější předměty jeho sbírek.

Výstava 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě

do 14. července, Uherské Hradiště

Čtěte také

Výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, která je věnována 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě, nabídne řadu raritní techniky, kterou si bude možné osahat i vyzkoušet, prostřednictvím reportáží, záznamů her, koncertů a dalších pořadů zavede návštěvníky do rozmanité produkce Československého rozhlasu uplynulého století. Nabídne pohled také do současnosti Českého rozhlasu a přiblíží trendy a vyhlídky do budoucnosti. Vernisáž výstavy se koná 14. března v 17 hodin.

SEVA – český fenomén na zámku Holešov

do 1. září 2024, Holešov

Výstava na holešovském zámku hravou, zábavnou, ale i poučnou formou představuje známou českou stavebnici SEVA. Vystaveny jsou různé modely od těch nejdrobnějších až po velké sestavy, nechybí doprovodné texty a herna pro děti.

Někdo to rád sušené

do 22. září, Kroměříž

V Muzeu Kroměřížska je připravena výstava, která se věnuje sušení ovoce. Představí unikátní historické exponáty, zajímavé informace, které budou doplněny hravými interaktivitami, například modelem zmenšené tradiční sušárny ovoce. Je výsledkem dlouhodobého výzkumu historických sušáren ovoce autorů z Muzea regionu Valašsko. 

Wrbnové - Konec starých časů

do 3. listopadu, Holešov

10. května bude poprvé k vidění výstava na holešovském zámku, která je věnována Wrbnům, poslednímu hraběcímu rodu na místním zámku. Přiblíží život aristokratů, kteří holešovské panství vlastnili až do doby znárodnění. 

Spustit audio

Související