V Držkové na Zlínsku můžete při procházce vidět orloj. Je pravý valašský s postavami slovanských bohů

Při procházce Hostýnskými vrchy uvidí turisté nový valašský orloj. Vytvořil ho umělec Pavel Čihař v Držkové na Zlínsku.

Valašský orloj nově funguje v Držkové na Zlínsku. Dřevěné hodiny vytvořil umělec Pavel Čihař v části Ráztoky, kudy vedou turistické trasy do Hostýnských vrchů. Po spuštění stroje jsou k vidění vyřezávané obrazy 12 bohů starých Slovanů. Podrobnosti o nich pak lidé najdou na informační tabuli.

Pavel Čihař v rozhovoru prozradil, že při tvorbě mechanismu orloje využíval i trochu netradiční materiály, jako například buben z pračky nebo ozubená kola ze staré Tatry. Valašský orloj není jeho prvním výtvorem. V roce 2016 otevřel dřevěnou kapličku a v okolí své valašské roubenky má i další menší díla. Práce mu podle jeho vlastních slov dělá radost a je to pro něj hlavně zábava.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...