Na Šibeničním vrchu poblíž Vizovic bylo skutečně popraviště, na oběšence bylo vidět z města i zámku
Když se řekne Šibeniční vrch, většinou si představíme ponuré místo. Nad Vizovicemi je ale takový vrch lákavým turistickým cílem s krásným panoramatickým výhledem na město.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Z Vizovic se po žluté turistické značce dostanete na vyhlídkové místo s názvem Šibeniční vrch. Redaktorka Petra Kopásková a odborník na turistický ruch Zdeněk Urbanovský si sem přizvali na pomoc Viléma Kolaříka z vizovického zámku, aby jim pomohl rozkrýt historii tohoto místa.
Ten v reportáži uvádí nejen fakta, ale přidává i pověst o ženichovi, který z legrace pozval oběšence na svou svatbu, a oni poté skutečně přišli.
Co se týká historických záznamů, Vilém Kolařík uvádí, že Vizovice měly hrdelní právo už od 13. století, kdy ještě nebyly městem. Popravovalo se tu až do roku 1730. Takzvané černé knihy se ale nezachovaly, takže je z této doby jen velmi málo informací.
A proč se šibenice stavěly většinou na kopci? Konkrétně u Šibeničního vrchu bylo z tohoto místa krásně vidět na zámek a vesnici a naopak. To bylo záměrně. Tehdejší hrdelní právo mimo jiné počítalo s tím, že oběšenci budou fungovat jako odstrašující příklady a povedou k tomu, že se obyvatelstvo bude chovat mravně.
Byla práce kata dobře placená? A kdo koupil pozemek Šibeničního vrchu, když ho místní hrabě prodával?
Tyto a další podrobnosti z historie Šibeničního vrchu nad Vizovicemi nabízí v reportáži ze seriálu Záhady a tajemství Zlínského kraje redaktorka Petra Kopásková s odborníkem na turistický ruch Zdeňkem Urbanovským a Vilémem Kolaříkem.
Související
-
Jezero ve Velkých Karlovicích, které údajně vytvořili čerti, inspirovalo i Karla Jaromíra Erbena
Velké Karlovice na Valašsku okouzlují svou architekturou i okolním krajem. Lákají filmaře a inspirují umělce, protože nabízí malebná zákoutí i pověstmi opředená místa.
-
Traduje se, že pod Holešovem vedou tajné chodby. Až na jednu lze jejich využití logicky vysvětlit
Traduje se, že Holešov je propletený tajnými chodbami. Podle nejznámější pověsti vedla podzemní cesta ze zámku na jen pár minut vzdálenou kovárnu.
-
V Držkové na Zlínsku můžete při procházce vidět pravý valašský orloj s postavami slovanských bohů
Při procházce Hostýnskými vrchy uvidí turisté nový valašský orloj. Vytvořil ho umělec Pavel Čihař v Držkové na Zlínsku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.