Její hračky tvořily svět několika generacím dětí v Česku, Libuše Niklová jich vytvořila stovky

Má devět patentů a tři národní průmyslové vzory. Řeč je o legendární zlínské výtvarnici a designérce Libuši Niklové. 5. června 2021 je to 40 let, kdy zemřela. V reportáži Andrey Kratinové jsme si připomněli tuto zlínskou rodačku i její tvorbu.

Kočka Harmonika od návrhářky Libuše Niklové

Libuše Niklová

Libuše Niklová byla slavná česká designérka hraček. Narodila se a žila ve Zlíně. Vystudovala tvarování plastických hmot na Střední průmyslové škole ve Zlíně a Uherském Hradišti. Po šestiletém působení ve firmě Gumotex v Břeclavi pracovala pro Fatru Napajedla. Právě tady vytvořila přes 230 legendárních dětských nafukovacích hraček, oblíbených u mnoha generací dětí.

Z výstavy Libuše Niklové 200 dmł dechu

Další osudy a příběhy zlínských rodáků a osobností naleznete ZDE.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.