Příběh rodiny Jelínků, která dala jméno vizovické pálenici

1. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zikmund Jelínek s vnoučaty

Jméno Rudolfa Jelínka zná na Valašsku snad každý. Jak se tento obchodník k pálení slivovice dostal a jaký byl jeho osud a příběh jeho rodiny?

Vizovice mají více než 400letou tradici v pálení slivovice. Toho na konci devatenáctého století využila i rodina Jelínků. Nejprve měla v nájmu panskou palírnu. Později si založila vlastní podnik. Ten i přes mnoho vlastnických změn funguje dodnes pod jménem Rudolf Jelínek.

Víc se dozvíte v dalším díle cyklu Rodáci známí neznámí. Se zlínským historikem Marcelem Sladkowským si povídala redaktorka Petra Kopásková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.