Otto Wichterle vynalezl nejen kontaktní čočky nebo silon, ale po návštěvě Prahy i gel proti graffiti
O pravost svých patentů na výrobu kontaktních čoček vedl Otto Wechterle v Americe několik soudních sporů, nakonec je všechny vyhrál.
Otto Wichterle - vizionář, vědec a zakladatel makromolekulární organické chemie. Za čtyřiaosmdesát let svého života zažil likvidaci své práce komunistickým režimem, ale i chvíle slávy. To když vynalezl měkké kontaktní čočky nebo silonové vlákno. A právě to se mu povedlo v době, kdy působil v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kam odešel pracovat po uzavření vysokých škol v roce 1939.
Otto Wichterle se o vědu a výzkum zajímal do konce svého života. Podle slov Jiřího Mrvy ještě ve velmi pokročilém věku vynalezl gel, pomocí kterého se dalo velmi jednoduše odstranit graffiti. V té době se totiž rozmohlo graffiti v metru a po návštěvě Prahy byl Wichterle natolik zděšen, že se opět úspěšně pustil do vynalézání.
Kroměřížský publicista Jiří Mrva se s ním právě na sklonku života setkal osobně, a to v době, kdy už nedával rozhovory. Jak toto setkání vypadalo prozradil v rozhovoru s redaktorkou Českého rozhlasu Zlín Andreou Kratinovou.
Související
-
Je známo, že Tomáš Baťa zahynul při pádu letadla. Jak a proč se stala tato tragédie?
Smrt podnikatele Tomáše Bati 12. července 1932 přišla jako blesk z čistého nebe. O tragédii informovaly světové tiskové kanceláře i deníky.
-
Za vznikem nemocnice ve Zlíně stojí tři jména: Tomáš Baťa, Bohuslav Albert a František Lydie Gahura
21. listopad 1927 byl pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati, tehdy Baťovu nemocnici, velmi významným dnem. Byl ošetřen a přijat na pozorování první pacient.
-
František Lýdie Gahura byl významný architekt Zlínska, druhé jméno má po své životní lásce
Život významného architekta Františka Lýdie Gahury byl mimořádně zajímavý. Nabízíme jeho příběh.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka