Chcete do přírody? Nabízíme 12 km procházky v okolí Vizovic

31. prosinec 2020

Pobyt v přírodě vždy utužuje zdraví. Ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy nabízíme výlet do Vizovických vrchů. Výchozím a cílovým místem 12 km dlouhého okruhu jsou Vizovice.

Vizovice jsou vnímány jako hlavní město slivovice, a to díky 400 let staré tradici její výroby. Mnozí znají tradiční vizovické pečivo, skvostný je zdejší zámek. A Vizovice daly také název pohoří, které nabízí řadu zajímavých tras pro pobyt v přírodě. Mimo jiné je ve Vizovicích vyznačena turistická trasa pro vozíčkáře, která byla první trasou tohoto druhu ve Zlínském kraji.  

Další tipy na procházky a výlety ve Zlínském kraji najdete na https://rozhl.as/TipyNaVyletZL.

Trasu dnešního výletu tvoří okruh Vizovice - Šibenice – Ublo – Baťova železnice, v jehož průběhu poznáte část malebných Vizovických vrchů. Vyrazíte nad město na kopec zvaný Šibenice a připomenete si dobu, kdy Vizovice měly hrdelní právo, k němuž patřilo i veřejné popraviště. Zavítáte do obce Ublo, která kromě zvláštního názvu nabízí dvě zajímavosti s nádechem recese – jednak je zde místo, kde se promazává zemská osa a také zde stojí tunel UBLANKA, jehož délka je 13 575 milimetrů. Ve skutečnosti se jedná o propustek na trase nedokončené tzv. Baťovy železnice, která měla spojit Zlín a Vizovice se Slovenskem. Nedokončené těleso železničního náspu vede do obce Jasenná, která je známá svou portášskou tradicí a podobně jako v řadě jiných obcí Východní Moravy jsou zde dva kostely – katolický a evangelický.

Na výlet vyrazíte z Masarykova náměstí v centru Vizovic po žlutě značené turistické trase směrem k Pozděchovu. Trasa zvolna stoupá Krňovskou ulicí nad město na vrch Šibenice - k prostému dřevěnému kříži s odpočivadlem vede kamenný chodníček. Bývalé popravčí místo dnes nabízí zajímavé výhledy do okolí. U rozcestí Nad Hodišovem končí zpevněná cesta a trasa míří přes les do vesnice Ublo. Nad obcí se otevře panoráma s dominantou vrchu Vartovna (651 m n. m.), na němž stojí stejnojmenná 37 metrů vysoká rozhledna ve tvaru kovového válce.

V obci Ublo se zastavte u Zemské osy. To je hostinec, kde se zemská osa, dle místních, pravidelně maže. U hostince opusťte značenou turistickou trasu, nechejte jej za zády, přejděte přes silnici do uličky mezi domy. Po 60 metrech odbočte vlevo. To již stojíte na trase původně plánované železnice.

Asfaltová cesta vede severozápadním směrem do sousední obce Jasenná, nabízí zajímavé výhledy na okolní kopce, prochází přírodní památkou Průkopa, kde se vyskytují společenstva chráněných rostlin. Do Jasenné dorazíte po třech kilometrech mírného klesání. V obci zabloudit nemůžete, k orientaci poslouží špičatá věž evangelického kostela. U kostela se zastavte u památníku zdejších legionářů, pak přejděte přes hlavní silnici na chodník, kde narazíte na modře značenou turistickou trasu vedoucí jihozápadním směrem nejprve kolem hřbitova a poté po náspu nedokončené Baťovy železnice do Vizovic. V Jasenné měla trať přemostit údolí, je to zřejmé od turistického rozcestníku Jasenná – Hřiště.

Celý okruh má zhruba 12 km, z toho 8 km měří úsek z Vizovic přes Ublo do Jasenné, 4 km z Jasenné do Vizovic. Pro koho by byl výlet dlouhý, může z Jasenné jet do Vizovic autobusem.

Do výchozího místa výletu – do Vizovic – se můžete dopravit vlakem, autobusem nebo autem, parkoviště naleznete v blízkosti Domu kultury.

autoři: Petra Psotková , Zdeněk Urbanovský | zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Spustit audio

Související