Strastiplný život kubistického malíře Emila Filly: stěhování po Evropě za první světové války i přežité koncentrační tábory v Dachau a Buchenwaldu
Známý kubistický malíř, ale třeba i grafik a sochař Emil Filla neměl jednoduchý život. Přes mnohé strasti se ale rodák z Chropyně významně proslavil.
Emil Filla přišel na svět v Chropyni u Kroměříže v roce 1882, pobyl tam však jediný rok. Jeho rodina se totiž následně odstěhovala do Brna, kde vyrůstal. Se zlínským regionem přesto zůstal úzce spjat i nadále, neboť často dojížděl za svým dědečkem do Napajedel.
Neméně rád nicméně slavný kubistický malíř vyrážel také do zahraničí. Na chvíli se usadil v Paříži, se začátkem první světové války však musel spolu s manželkou utéct přes Brusel až do Amsterdamu, kde žili až do konce konfliktu. A není bez zajímavosti, že právě v tomto období vzniklo mnoho z jeho nejvýznamnějších děl.
Filla byl taktéž aktivní odbojář a člen Maffie, mezi válkami varoval mimo jiné i skrze své malby před nacismem. První válečný den byl Němci, kteří ze zástupců elity českého národa udělali jakési rukojmí, internován do koncentračního tábora Dachau, odkud byl dále převezen do Buchenwaldu. Jako jednomu z mála se mu podařilo přežít a zemřel až v roce 1953 v 71 letech.
Poslechněte si životní příběh Emila Filly.
Související
-
Slovácký malíř Joža Uprka studoval v Mnichově s Alfonsem Muchou, ovlivnil desítky umělců
Studoval v Mnichově a při svých cestách projel pořádný kus Evropy. Ačkoli zanechal výrazné stopy včetně svých obrazů na mnoha místech, vždy se vracel na rodné Slovácko.
-
Práce Rozky Falešníkové dodnes zdobí hlavně vlaková nádraží na Slovácku
Rozka Falešníková byla všestrannou umělkyní. Nejvíce se ale zapsala do moravské regionální historie svou výzdobou řady vlakových nádraží.
-
Malíř, grafik, keramik a především zakladatel Valašského muzea v přírodě, to vše byl Bohumír Jaroněk
Valašské muzeum v přírodě vzniklo v roce 1925 a jeho zakladatelem byl Bohumír Jaroněk. Letos uplynulo 155 let od jeho narození.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.