S Alenou Mornštajnovou o rodném Valašském Meziříčí, o jejích kořenech i knihách

První kniha vyšla Aleně Mornštajnové v roce 2013. Od té doby se rodačka z Valašského Meziříčí stihla stát jednou z nejčtenějších spisovatelek v zemi.

Alena Mornštajnová se narodila 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí, kde také celý život žije. Do svých 50 let byla učitelkou a překladatelkou, první kniha s názvem Slepá mapa jí vyšla v roce 2013 a nyní už je profesionální spisovatelkou.

Čtěte také

Její zatím neúspěšnějším románem je Hana, který pojednává o epidemii břišního tyfu v rodném městě. Co bylo tím impulzem zvolit téma z historie Valašského Meziříčí?

„Zjistila jsem, že lidé, kteří ve Valašském Meziříčí žijí celý život, ani neví, že se taková hrozná věc tady odehrála. Při té tyfové epidemii onemocnělo několik set lidí a několik desítek lidí dokonce zemřelo. Pro mě je to pořád román o sžívání dvou rozdílných žen. Je to román o tyfové epidemii a o mém městě,“ říká k tématu knihy Alena Mornštajnová.

Cítí se být srdcem Valaška? I to se dozvíte v rozhovoru s Alenou Mornštajnovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.