S Alenou Mornštajnovou o rodném Valašském Meziříčí, o jejích kořenech i knihách
První kniha vyšla Aleně Mornštajnové v roce 2013. Od té doby se rodačka z Valašského Meziříčí stihla stát jednou z nejčtenějších spisovatelek v zemi.
Alena Mornštajnová se narodila 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí, kde také celý život žije. Do svých 50 let byla učitelkou a překladatelkou, první kniha s názvem Slepá mapa jí vyšla v roce 2013 a nyní už je profesionální spisovatelkou.
Čtěte také
Její zatím neúspěšnějším románem je Hana, který pojednává o epidemii břišního tyfu v rodném městě. Co bylo tím impulzem zvolit téma z historie Valašského Meziříčí?
„Zjistila jsem, že lidé, kteří ve Valašském Meziříčí žijí celý život, ani neví, že se taková hrozná věc tady odehrála. Při té tyfové epidemii onemocnělo několik set lidí a několik desítek lidí dokonce zemřelo. Pro mě je to pořád román o sžívání dvou rozdílných žen. Je to román o tyfové epidemii a o mém městě,“ říká k tématu knihy Alena Mornštajnová.
Cítí se být srdcem Valaška? I to se dozvíte v rozhovoru s Alenou Mornštajnovou.
Související
-
Byla bych ráda, kdyby Les v domě přijali jak čtenáři, tak i odborníci, přeje si Mornštajnová
„Když dopíšu knihu, tak v hlavě už mám většinou představu o tom, jaká bude moje další kniha,“ říká spisovatelka, která se řadí k nejčtenějším autorkám u nás.
-
Alena Mornštajnová: Slepá mapa
Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a století životních zvratů, traumat a tajemství.
-
„Psaní první knihy mi trvalo 11 let,“ prozradila spisovatelka Alena Mornštajnová
Spisovatelka Alena Mornštajnová žije ve Valašském Meziříčí. Největší popularitu jí přinesl román Hana z roku 2017.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.