Rodačka z Valašského Meziříčí Markéta Irglová nyní žije na Islandu, na své české kořeny nezapomíná

Markéta Irglová, hudební skladatelka a zpěvačka letos v únoru nejen oslaví své pětatřicáté narozeniny, ale i 15 let od chvíle, kdy získala filmového Oscara za píseň Falling Slowly.

25. února 2008 tehdy devatenáctiletá křehká písničkářka Markéta Irglová z Valašského Meziříčí dobyla nejen hudební svět. Společně s Glenem Hansardem získala za píseň Falling Slowly z filmu Once Oscara.

Markéta Irglová se narodila ve Valašském Meziříčí a ačkoli od svých devátenácti let žila v irském Dublinu, poté od roku 2010 v New Yorku a od roku 2012 žije na Islandu, na své české kořeny nezapomněla.

Markéta Irglová se celý svůj život věnuje hudební tvorbě, zpěvu a koncertování. Účastnila se soutěže Eurovize, vydala tři samostatná sólová alba. Zatím nejnovější album s názvem Lila o různých podobách lásky vydala po osmileté pauze v roce 2022. Tehdy také se svým koncertem kromě světových pódií zavítala i do rodného Valašského Meziříčí a vrátila se tak před publikum rodného města.

O hudbě pak v krátkém medailonku říká: „Vnímám jako privilegium dělat to, co dělám, a mít tu možnost to dělat s tak obrovskou svobodou, která se mi nabízí tady na Islandu se svým manželem v našem vlastním nahrávacím studiu.“

Markéta Irglová je nyní trojnásobnou maminkou a prozrazuje, že právě děti jí připomínají, jak důležité jsou pro ni české kořeny: „Čím jsem starší, tak o to víc si uvědomují svoji identitu, která koření v tom, odkud pocházím. A když tak se dívám na své děti, které jsou napůl české, uvědomuji si, jak je důležité v nich pěstovat tu českou kulturu, ty naše tradice, náš jazyk.“

A o rodném městě pak říká: „Na Valašském Meziříčí mě bavil takový ten pocit, že štěstí není něco, za čím se člověk honí. Není to něco, co čeká na člověka někde jinde, ale spíš je to něco, co si člověk vytvoří teď a tady, se svými kamarády, se svou rodinou anebo prostě sám, kdekoliv se člověk nachází.“

Poslechněte si medailonek Markéty Irglové.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.