Potěší vaše uši – rozhovor o výstavě Kriticky ohrožené jevy vašich nářečí s dialektoložkou Martinou Ireinovou

V Uherském Hradišti začala výstava, díky které se vy a vaše uši především můžete ponořit hluboko do vod naší mluvy.

Rozumíte řeči svých prarodičů, přátel a známých z jiných koutů naší země, mluví-li nářečím? Rozumějí oni vám? Rozdíly mezi nářečími českého jazyka prezentuje výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti s ozvučenými mapami, na kterých uslyší návštěvníci unikátní hlasové záznamy.

Interaktivní výstava s názvem Kriticky ohrožené jevy našich nářečí je dílem dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR v Brně a navštívit ji můžete až do 30. dubna 2023.

K rozhovoru o výstavě i o tom, jak probíhá výzkum nářečí, jsme si pozvali vedoucí dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd Martinu Ireinovou. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.