Na seznam statků lidové kultury Česka přibyly masopustní mečové tance z Uherskobrodska

25. leden 2023

Masopustní mečové tance se staly pátým přírůstkem ze Zlínského kraje na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. O zápisu rozhodlo ministerstvo kultury na základě návrhu Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Zvyk mečových tanců patří k nejstarším projevům lidové taneční kultury na moravskoslovenském pomezí. Nově je na seznamu jako 31. položka, zároveň je pátým statkem lidové kultury ze Zlínského kraje. Na tomto seznamu je z tohoto regionu už Jízda králů na Slovácku, Slovácký verbuňk, Valašský odzemek a Tradiční hody s právem na Uherskohradišťku.

Tradice masopustních mečových tanců se v Česku dodnes udržela v obcích Bystřice pod Lopeníkem, Strání a Komňa. Společným prvkem mečových tanců je ve všech lokalitách kromě spojení s masopustem řetězová a kruhová forma tance. V jednotlivých obcích se ale liší pojmenování tance, tanečníků a rozdílný vzhled mají i kroje a šavle.

Pozvání k rozhovoru právě o masopustních mečových tancích přijala Marta Kondrová, etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti, která informace doplnila o další zajímavosti spojené s masopustem i s mečovými tanci.

Spustit audio

Související