Na seznam statků lidové kultury Česka přibyly masopustní mečové tance z Uherskobrodska

Masopustní mečové tance se staly pátým přírůstkem ze Zlínského kraje na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. O zápisu rozhodlo ministerstvo kultury na základě návrhu Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Zvyk mečových tanců patří k nejstarším projevům lidové taneční kultury na moravskoslovenském pomezí. Nově je na seznamu jako 31. položka, zároveň je pátým statkem lidové kultury ze Zlínského kraje. Na tomto seznamu je z tohoto regionu už Jízda králů na Slovácku, Slovácký verbuňk, Valašský odzemek a Tradiční hody s právem na Uherskohradišťku.

Tradice masopustních mečových tanců se v Česku dodnes udržela v obcích Bystřice pod Lopeníkem, Strání a Komňa. Společným prvkem mečových tanců je ve všech lokalitách kromě spojení s masopustem řetězová a kruhová forma tance. V jednotlivých obcích se ale liší pojmenování tance, tanečníků a rozdílný vzhled mají i kroje a šavle.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.