Vysoké školy získávají ročně desítky milionů korun z patentů a licencí. Úspěšná je i zlínská univerzita
Vysoké školy v Česku získaly za posledních 5 let téměř 700 národních patentů. Z nich ročně mají miliony korun na další financování vědeckých týmů nebo dalších výzkumů. Jak se v této oblasti daří zlínské univerzitě?
Český rozhlas získal statistiky od Úřadu průmyslového vlastnictví v oblasti patentů a licencí českých vysokých škol a univerzit. Je to vůbec poprvé, co úřad taková data sestavil.
Čtěte také
Od roku 2020 tak bylo uděleno nejvíce českých patentů ČVUT v Praze, a to 158. Asi o polovinu méně získala Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava. Třetí příčku obsadila Západočeská Univerzita v Plzni. Univerzita Karlova, nejstarší a největší vysoká škola v Česku, je podle patentového úřadu na pátém místě se 48 chráněnými vynálezy.
Nejčastěji jde o patenty v optice, měření a organické chemii. Naopak v nanotechnologiích a zbrojním průmyslu mají české univerzity nejméně vynálezů.
Univerzity v Česku z patentů a licencí získávají ročně desítky milionů korun. České vysoké učení technické v Praze má příjem z patentů přibližně 5 milionů korun ročně. A třeba na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně dosahuje průměrný roční příjem ze smluvního výzkumu a poradenství přibližně 16 milionů korun.
Z těchto peněz platí například další výzkumy a nebo vědecké týmy. Část peněz využívají univerzity například jako odměnu autorům díla a nebo je ukládají do sociálního fondu. ČVUT část peněz dává do speciálního licenčního fondu na investice do dalších patentů. V některých případech ale univerzity poskytují výsledky výzkumu zdarma, jde o obecně prospěšné projekty v sociální, zdravotnické a umělecké oblasti.
Patenty a licence na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně
Čtěte také
Příjmy plynoucí Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ze smluvního výzkumu, konzultací a poradenství činily v loňském roce (2024) přibližně 12,5 milionu korun. V tomto roce byly univerzitě také uděleny čtyři patenty ČR.
Od roku 2003 získala zlínská univerzita celkem 117 patentů ČR, pět evropských a jeden patent Spojených států amerických.
Průmyslovně právní ochrana se pak na Baťově univerzitě týká zejména oblastí pokročilých polymerních materiálů, energeticky a ekologicky efektivních technologií, ale taky například originálních průmyslových designů výrobků.
V únoru Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně získala významný patent globálního rozměru na systém sloužící k ověření identity. Ten se dá využít pro armádní i záchranné složky. Získat ho trvalo osm let.
Více o tomto úspěchu v příspěvku redaktorky Českého rozhlasu Zlín Kláry Pelcové.
Související
-
Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli speciální papír odvádějící elektřinu
Jak bezpečně zabalit výbušniny nebo zabránit jiskření podlah v nebezpečném prostředí – to zkoumali vědci zlínské Univerzity Tomáše Bati.
-
Vědci ze zlínské univerzity pomáhají s rozvojem takzvané virtuální kriminalistiky
Zlínští vědci vyvíjejí program, který kriminalistům umožní uchovávat veškeré detaily z místa činu.
-
Do vaší ulice se žene přívalová vlna. Vědci ze zlínské univerzity chystají varovný systém na povodně
Nový systém má s přesností na metry varovat před vznikem lokálních povodní.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mzdy v Česku jsou nízké, minimální mzda 20 800 korun na důstojné živobytí nestačí, říká Prokop
-
Prezidentův řidič naboural opilý. Obvinila ho inspekce a vedení ochranky jej odstavilo z práce
-
ONLINE: ‚Toto prohlášení škodí mírovým jednáním.‘ Trump vyčetl Zelenskému, že neuzná okupaci Krymu
-
Ani preventivní opatření nevyloučí šikanu na 100 procent, říká ministr Bek k případu v Hodoníně