Nejlepší je, když přijde násilná osoba, uvědomí si svou chybu a chce ji řešit, říká ředitelka centra pro rodinu
Ve Zlínském kraji vloni policisté řešili přes sedm stovek případů domácího násilí nebo konfliktů v domácnosti. 50 agresorů vykázali z domácnosti, deset opakovaně.
Násilí, které se odehrává za zavřenými dveřmi domácností a velmi často zůstává neodhaleno, nejčastěji ze strachu oběti obrátit se o pomoc. Podob může mít mnoho. „Nemusí se jednat jen o fyzické násilí, může to být násilí psychické, sexuální, ekonomické a podobně,“ vyjmenovala v pořadu Den ve Zlínském kraji Kateřina Vlachová z Krajského ředitelství policie ČR ve Zlíně, která se případy domácího násilí zabývá.
Podle ní policie v loňském roce řešila ve Zlínském kraji na 750 případů domácího násilí nebo konfliktů v domácnosti. Padesát agresorů na deset dní vykázala z domácnosti, z toho deset opakovaně. Desetidenní lhůtu vykázání z domácnosti lze prodloužit, ale k tomu už nemá oprávnění policie.
Čtěte také
„Jediná výjimka, která v tomto případě je, to je podání návrhu na předběžné opatření. Ten návrh musí podat ohrožená osoba a musí jej podat na soud. A ten v této věci rozhodne a schválí tento návrh a vydá předběžné opatření, nebo tento návrh zamítne,“ upřesnila Vlachová.
Domácí násilí se velmi těžko odhaluje. Okolí nemusí rozpoznat agresora, ale může si všimnout určitých změn v chování oběti a nabídnout pomoc. „U fyzického násilí jsou to modřiny, zlomeniny, častá pracovní neschopnost,“ uvedla ředitelka zlínského Centra poradenství pro rodinné a partnerské vztahy Jarmila Hasoňová. U psychického týrání je to podle ní rozpoznatelné také.
„Mohu zaznamenat, že z naprosto otevřeného, veselého a aktivního člověka je náhle vedle mne troska. Vyhýbá se společenským kontaktům, akcím a hlavně si hlídá čas,“ uvedla některé z příkladů Jarmila Hasoňová. Řešit domácí násilí je podle ní nejlepší hned v zárodku, což nabízí i centrum poradenství, na které se oběť může obrátit. „Vůbec nejlepší situace je, když ale přijde přímo násilná osoba, uvědomí si svou chybu a chce ji řešit. Pak je snazší s tím pracovat,“ dodala.
Celý rozhovor si můžete poslechnout v záznamu.
Související
-
Kvůli zraněnému křídlu neodletěl do teplých krajin. O opuštěného čápa nyní pečují lidé z Halenkova
Jídelníček čápovi zajišťují místní lidé, pomáhá jim záchranná stanice. Chtějí, aby Karel, jak ptákovi říkají, vydržel v Halenkově až do jara.
-
Tři smrtelné nehody během jednoho týdne. Všechny na Vsetínsku. K poslední došlo v pátek odpoledne
Na Vsetínsku v Prostřední Bečvě v pátek odpoledne zemřel při střetu s kamionem třiadvacetiletý řidič osobního auta. Příčiny tragické nehody jsou v šetření policie.
-
Nikotinové přípravky nepomohou při odvykání kouření, jen zmírňují abstinenční příznaky, říká lékařka
Podle lékařky z centra odvykání kouření plicního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně Aleny Zimulové kouří v Česku kolem 30 % populace. Nejvíce ve věku 25 až 44 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...