Návštěva Leteckého muzea v Kunovicích vám připomene i hokejové zlato z Nagana
Letecké muzeum v Kunovicích ve Zlínském kraji je v České republice druhé nejstarší, hned po letišti v Praze-Kbelích. Bylo založeno v roce 1970. Z té doby tu ale už dnes žádné letadlo není. Tehdy chtěla skupina nadšenců zachránit jedno letadlo. To se ale bohužel nepovedlo a stroj skončil ve šrotu. A tak začali odjinud.
Zdejší sbírka se postupně rozrůstala, až se stala jednou z největších v celém Česku. Dnes v ní najdete víc než dvacet strojů, z nichž některé jsou skutečné rarity. Prohlédnout si můžete například Naganský expres, kterým se před více než dvaceti lety domů vraceli naši hokejoví olympijští vítězové.
Naganský expres je rozhodně největším tahákem muzea. Možná proto, že je největší. A také proto, že jeho pozemní převoz z Prahy do Kunovic vzbudil tehdy velký zájem médií. Vznikly o tom nejen reportáže, ale i dokumenty.
„Muzejníci jezdili dva roky do Prahy a to letadlo demontovali tak, aby ho bylo možné přepravit po zemi. Protože ten letoun měl propadlá všechna potřebná oprávnění a nebylo možné ho přemístit vzduchem. A tak ho rozebrali téměř šroubek po šroubku,“ popisuje průvodce muzeem Otomar Šimák. Převoz Naganského speciálu přišel na 600 tisíc korun. Tolik muzeum pochopitelně nemělo. A tak na internetu založilo sbírku. Potřebnou částku se skutečně podařilo vybrat.
Právě tento letoun byl vyslán do Japonska pro české hokejové mužstvo v čele s trenérem Ivanem Hlinkou, když na Olympiádě v Naganu vyhráli zlato. A mnozí si stále pamatují, jak slavné přivítání je v Praze čekalo. Proto se letadlu říká Naganský expres.
„Když ještě létal, byl tento vládní speciál zařazený do takzvané prezidentské letky. Víme jistě, že s ním letěli prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. Uvnitř letounu máme takovou kuriozitu, říkáme tomu prezidentská toaletka, kde nechybí ani popelník. Dneska už něco takové pochopitelně možné není,“ zdůrazňuje průvodce Otomar Šimák.
Související
-
Letadla v Leteckém muzeu v Kunovicích jsou opět k vidění „naživo“
Díky dalšímu rozvolnění můžou 26. dubna otevřít venkovní prostory muzeí a expozic. V Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku proto ještě umývali letouny.
-
V Kunovicích renovují unikátní stíhačku. Jde o stroj, který v roce 1985 přistával na dálnici
Stíhačku MiG-21 MF, která se účastnila neopakovatelné akce nebo přistávala na dálnici, opravují nadšenci v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
-
Fajn kluk, který bránil slabší. Slavný herec Josef Abrhám ve vzpomínkách spolužáků z Kunovic
16. května 2022 zemřel ve věku 82 let Josef Abrhám. Poslechněte si, jak na něj vzpomínají jeho kamarádi z dětství, které prožil v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.