V Kunovicích renovují unikátní stíhačku. Jde o stroj, který v roce 1985 přistával na dálnici
Stíhačku MiG-21 MF, která se účastnila neopakovatelné akce nebo přistávala na dálnici, opravují nadšenci v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku.
Nejnovější verzi slavného letounu získalo kunovické muzeum do svých sbírek od Technického muzea v Brně výměnou za dopravní letadlo L-410. Místní nadšenci teď stroj renovují, od konce října by pak měla být novou chloubou tamního Leteckého muzea.
MiG-21 MF sloužil v letce, která zachytávala narušení naší tehdejší československé hranice. „Šlo o nejostřejší letadla, jaká jsme tenkrát používali,“ nadšeně prozrazuje ředitel muzea Martin Hrabec.
„Toto letadlo se účastnilo v roce 1984 na cvičení Štít hromadného opuštění letiště Žatec, což byla výjimečná akce, kterou už asi nikdy nikdo nezopakuje. Tehdy během pěti minut opustilo letiště 72 letadel. V roce 1985 pak přímo tento letoun v rámci vojenského cvičení vzlétal a přistával na dálnici D1 u Měřína,“ dodává s hrdostí Hrabec.
Letoun už je po převozu a smontovaný. Zbývá na něm dodělat jen několik převážně laminátových součástí a zakonzervovat ho. Vystavený pak bude vedle svého předchůdce.
Poprvé si tento letoun budou moci návštěvníci Leteckého muzea v Kunovicích prohlédnout na konci října.
Související
-
Vlaky na Vsetínsku houkají častěji a hlasitěji než dříve, tvrdí místní obyvatelé
Lidé ve Vsetíně si stěžují na příliš hlučné houkání lokomotivy, která jezdí na trati ze Vsetína do Velkých Karlovic. Zatím se nic nezmění.
-
Z kraje za půl roku zmizely jedny Pozlovice. Region vymírá, hůře je na tom jenom sever Moravy a Čech
Český statistický úřad zveřejnil čísla o vývoji počtu obyvatel, které ukazují, že Zlínský kraj dlouhodobě vymírá.
-
Dokážete nasušit tři tuny ovoce za měsíc? Ve Vlachovicích to zvládnou
Obec Vlachovice na jihu Valašska se může pochlubit velkým počtem historických sušíren ovoce. Mají jich tu nejvíc v republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.