Moje žena ví, že mám milenku, dokonce starší, než je ona. Je to divadlo, říká se smíchem Igor Stránský
Téměř půl století strávil na prknech, která znamenají svět. A i když v roce 2015 odešel do penze, pro divadlo žije dál. Hostem Věry Hotařové v pořadu Naplno byl Igor Stránský, herec, úspěšný režisér a dlouholetý ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště.
Igor Stránský působil ve Slováckém divadle 46 let, z toho 15 sezon jako herec a za tu dobu ztvárnil 75 rolí. Posledních 25 let byl pak jeho ředitelem a taky režisérem, který nastudoval přes 90 úspěšných inscenací. Pod jeho vedením se Slovácké divadlo proměnilo ve velmi respektovanou uměleckou scénu.
V roce 2015 se rozhodl, že odejde do penze. Režisérské křeslo ale neopustil. „S manželkou jsme si tenkrát vzali první podzimní dovolenou a letěli jsme na Kanárské ostrovy. Ale už tam jsem si vlastně táhl dvě režijní knížky.“ prozradil na sebe.
Aktuálně studuje inscenaci s „pořadovým číslem“ 99 a v hlavě už má i plány na tu stou: „Ta práce mě baví. Jsem daleko svobodnější, protože už nemusím být úředníkem a dělám jenom tu práci, která mě baví celý život, a na kterou se vždy těším."
Už v roce 2015 se svými přáteli založil klub starých pánů, který si říká Dramaturgická rada. V roce 2023 dostali nápad, že ze staršího novinového recesistického seriálu Kachničky udělají hru. Uvedli ji na Malé scéně Slováckého divadla. Publikum ji přijalo, a tak se dočkala 6 repríz.
Pan Stránský dovolil v rozhovoru nahlédnout i do soukromého života. „No tak moje žena ví, že mám milenku. A ta je ještě starší, než je ona – je to divadlo. A to, co spolu i šest let po zlaté svatbě prožíváme, je opravdu především úcta k té druhé polovičce. Kdy já jsem více ve světě a více v divadle, než doma, že to snáší, že dokázala udržet rodinu, dokázala vychovat děti, že se dokáže věnovat i vnukům. Na to jsou mnohdy zapotřebí hodně silné nervy, protože když je jeden blázen, tak ten druhý musí mít rozumu dvakrát tolik,“ říká s láskou o své ženě Igor Stránský.
Jde některé z dětí nebo vnuků pana Stránského v jeho šlépějích? Chtěl být v reálném životě skutečně D'Artagnanem a zahrál si ho někdy? I to se dozvíte v rozhovoru s Igorem Stránským v pořadu Naplno s Věrou Hotařovou.
Související
-
Jak jsme se dostali až sem? V nové inscenaci Slováckého divadla na tuto otázku odpovídají i diváci
Jak jsme se dostali až sem – to je název nové incenace, se kterou se jako režisér vrací do Slováckého divadla v Uherském Hradišti jeho bývalý ředitel Michal Zetel.
-
V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka
V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy. Pod všemi jmenovanými tituly je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.
-
Maminka čtyř dětí Zuzana Dospíšilová doputovala na Králíkovi až do Gruzie
Povídání Věry Hotařové se Zuzanou Dospíšilovou z Pravčic na Kroměřížsku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.