Milá Máničko, tvůj Tomo. Unikátní dokumenty ukazují i lásku Tomáše Bati k ženě Marii

4. prosinec 2018

Nadace Tomáše Bati získala originální dokumenty a dopisy Tomáše Bati.

Sonja Ingrid Baťa byla manželkou Tomáše Bati juniora. Když 20. února 2018 zemřela, odkázala Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně zajímavé dokumenty.

V pořadu Naše století Českého rozhlasu Zlín o nich mluvila projektová manažerka z Nadace Tomáše Bati ve Zlíně Gabriela Culík Končitíková.  Některé jsou velmi osobní, jsou tam třeba svatební oznámení s osobním dopisem.

„Jsou to ale i důležité profesní dokumenty, jako třeba pasy Tomáše Bati nebo jeho celoroční celorepubliková jízdenka na vlak z roku 1931. Tu měl i ve chvíli, kdy by ředitelem světového koncernu,“ uvedla manažerka.

Zajímavé jsou i osobní dopisy. „Jsou to třeba velmi krátké dopisy ze Spojených států, které ukazují, jak měl Tomáš Baťa rád svoji Marii,“ dodává Gabriela Culík Končitíková.

Součástí dokumentů jsou i osobní kuchařky Marie Baťové, jde o stovky receptů v češtině a němčině.

„Jsou tam velmi jednoduché recepty na sladké jídlo a taky složité na masitou stravu,“ uvedla manažerka Nadace Tomáše Bati. Ta plánuje kuchařské recepty vydat, nejprve chce nabídnout právě sladká jídla.

 

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.