Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce. Rozlehlá obec v Chřibech nabízí krásnou přírodu

Halenkovice
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Halenkovice

Halenkovice jsou nedaleko Napajedel a taky Otrokovic v podhůří Chřibů.

Část vesnice je v kopci a část zase v údolí, obklopená hustými lesy. Říká se, že je vstupní branou do chřibských lesů. Nejvyšší místo obce je v nadmořské výšce 415, nejnižší 215 m nad mořem.  Za pozornost stojí rozloha Halenkovic, je to více než 20 km2, a určitě ohromí počet místních částí. Podle úředních dokumentů je jich třicet.

Rozlehlost Halenkovic celkem trefně vystihuje rčení: „Kdo chce vidět Vídeň, musí chodit týden. Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce.“  A ten kdo chodí třeba na vyhlášenou halenkovickou akci Výlet do pohádky, pozná během jednoho dne alespoň část vesnice. Hlavně její členitý terén s krásnými výhledy. To mám vyzkoušené, a potvrzuji, že takové seznámení s Halenkovicemi je velice zábavné a pozoruhodné. Mimochodem tento úsek Chřibů si oblíbil i spisovatel Jindřich Spáčil a v části obce, které se říká Hradská, je Spáčilova chaloupka.

Barokní perla. Zámek v Buchlovicích se do své krásy stavěl tři století

Zámek Buchlovice

Od položení základního kamene a zahájení výstavby hlavní zámecké budovy uplynulo už 320 let.

Halenkovice založil v první polovině 17. století majitel napajedelského panství Jan Antonín hrabě z Rottalu. Ovšem první osadníci se v místě objevili o pár milionů let dřív.

Při archeologických průzkumech byly v několika místech obce objeveny jasné pozůstatky osídlení pravěkých lidí jak z mladší tak i starší doby kamenné, kultury popelnicových polí nebo slovanského období. Díky těmto nálezům jsou Halenkovice na seznamu zajímavých archeologických lokalit.

Zajímala jsem se i o původ názvu obce. Dlouho jsem se myslela, že je to jméno odvozené od části oděvu. Běžně se totiž Halenkovicím říkalo Haleny, jedu do Halen. Možná tato přezdívka funguje dodneška, ale historie říká něco jiného. Halenkovice byly nejdříve Alinkovice nebo Alenkovice. Podle první manželky Jana Rottala Aleny Bruntálské z Vrbna. Časem přibylo do slova písmeno H a vznikl název Halenkovice.

Centrum Halenkovic je na mírném kopečku, je z něho hezký výhled do okolí a vévodí mu hned několik staveb. Mohutný barokní kostel sv. Josefa z roku 1789, budova školy a obecní úřad. 

Do Halenkovic vede červená turistická trasa a taky cyklistická stezka. Obě začínají v Napajedlích a jsou přibližně 5 km dlouhé. 

Spustit audio
autor: Věra Hotařová

Související