Jsou jiní, ne horší. To je jedno z poselství organizace Za sklem, která pomáhá rodinám dětí s Aspergerovým syndromem

15. únor 2023

Na 18. únor připadá už několik let Mezinárodní den Aspergerova syndromu. O jakou poruchu jde a s čím se potýkají rodiny, ve kterých se vyskytla, to do vysílání Českého rozhlasu Zlín přišly sdělit předsedkyně neziskové organizace Za sklem Marta Pečeňová a psycholožka Jana Zapletalová.

„Aspergerův syndrom je jedna z poruch autistického spektra, která prostupuje celou osobností. Projevuje se zejména v omezení sociálních dovedností, ve schopnosti udržovat konverzaci,“ vysvětluje na úvod psycholožka a vedoucí přímé péče Sociálně aktivizačních služeb v pražské pobočce organizace Za sklem Jana Zapletalová.

K tomu dodává: „Jsou to děti, které obvykle mají vyšší intelekt a mají velmi hluboký zájem o některou oblast, například vesmír, přírodopis, nebo dějepis. Jsou to děti, které mají poměrně zajímavou paměť – špatnou krátkodobou, ale velmi dobrou dlouhodobou paměť. Mají často takzvané nerovnoměrné rozložení schopností, nemají úplně jednoduchou sociální komunikaci, mohou mít specifika ve stravování nebo zvýšenou vnímavost k hlasitým zvukům.“

Podle Jany Zapletalové je tato diagnóza bohužel často stanovována pozdě. Kryje se obvykle například s poruchami řeči nebo pozornosti, někdy i s mimořádným nadáním.  

Čtěte také

Tato diagnóza je obvykle rozpoznána v dětském věku a pokračuje do dospělosti, kdy se k problémům může připojit například nejistota, úzkost, deprese nebo některá psychiatrická onemocnění. A ačkoli některé projevy této diagnózy jsou u pacientů stejné, rozlišnost jednotlivých osobností je velká.

To potvrzuje i Marta Pečeňová, maminka dvou chlapců s tímto syndromem a předsedkyně neziskové organizace Za sklem, která pomáhá rodinám, kde se Aspergerův syndrom vyskytl.

Jaký je každodenní život těchto rodin a co nejvíc trápí rodiče, kteří mají děti s autismem? Kde mohou hledat pomoc?

O tom velmi otevřeně hovoří v rozhovoru Marta Pečeňová, která v závěru upozorňuje na osvětovou kampaň organizace Za sklem, v rámci které jedna z akcí proběhne 18. února 2023. V tento den se v knihovnách ve Zlíně, Olomouci, v Brně, v Praze a v Ústí nad Labem budou číst ukázky z knížky, kterou napsala autorka na spektru autismu. Cílem akce je právě přiblížit široké veřejnosti každodenní situace, se kterými se tito lidé potýkají, i to, že jsou a mohou být plnohodnotnými členy naší společnosti. Další akce je možno najít na webových stránkách této organizace.

V rozhovoru s Martou Pečeňovou a psycholožkou Janou Zapletalovou se také dozvíte, jak odhalit Aspergerův syndrom včas, na koho se obrátit nebo jak se chovat k těmto lidem a jejich rodinám.

Spustit audio

Související