Matěj trpí tourettovým syndromem, pomáhá mu společenský tanec - příběh nadaného tanečníka, jeho maminky a mecenáše

4. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tanečník Matěj Nehyba

Matěj Nehyba ze Zlína trpí tourettovým syndromem, který se projevuje různými tiky. Když ale tančí společenské tance, tak netiká.

Nemoc se podle jeho maminky Jany začala projevovat, když Matěj chodil do třetí třídy. Už tehdy skvěle tančil, a proto byl problém nemoc diagnostikovat. Při tanci se totiž příznaky neprojevovaly. Diagnózu se podařilo potvrdit až po roce.

Matějovi společenský tanec velmi pomáhá. Během něj zapomíná na starosti i nemoc. I když jde o velmi nákladný sport a rodina se dvěma dvojčaty bojuje s nedostatkem financí, dnes šestnáctiletý Matěj stále tančí. Tančí totiž tak skvěle, že si ho trenér Radim Přádka vzal pod své vedení a učí ho zdarma. Důkazem Matějových schopností (a samozřejmě i schopností jeho taneční partnerky) a radosti pro trenéra je určitě dosažení výkonnostní třídy C ve společenských tancích.

Páry jsou ve společenských tancích rozděleny do věkových kategorií a výkonnostních tříd. Tyto třídy jsou pro tanečníky ve věku 16 – 18 let od nejnižší: E, D, C, B, A a M.

Poslechněte si příběh bojovníka Matěje, jeho maminky Jany a mecenáše s dobrým srdcem. Nabízíme záznam rozhovoru z pořadu Apetýt, který moderuje Andrea Kratinová.

Tourettův syndrom
je vrozené neuropsychiatrické onemocnění. Začíná obvykle v dětství (nejčastěji kolem 6–7 let věku) a projevuje se pohybovými a zvukovými tiky. Onemocnění nese název francouzského neurologa Georgese Gillese de la Tourettea, který v r. 1885 přinesl první ucelený popis nemoci.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.