Klienti Alzheimer centra ve Zlíně podnikají i nyní výlety po celém světě

Klienti zlínského Alzheimer centra zkoušejí brýle pro virtuální realitu. Zapůjčený přístroj jim díky štědré donátorce zůstane.

Podívat se do lesa, na koncert nebo pod hladinu moře teď můžou klienti Alzheimer centra ve Zlíně. Brýle pro virtuální realitu mají zapůjčené díky projektu Kaleido. Na něm se podílejí mladí filmaři, dabéři hudebníci a grafici. Cílem je psychická a fyzická rehabilitace nemocných. Kaleido již mohli využít klienti ve více než 50 zařízeních sociálních služeb v zemi.

Procházka virtuální světem klientů s touto nemocí podle ředitelky Alzheimercentra Pavly Staňkové velmi pomáhá. Pracovníci centra měli před testováním aplikace mírné obavy z toho, jak klienti na virtuální svět zareagují. "Reakce byly úžasné. Dokonce klienti, kteří jsou imobilní, hůře verbálně komunikují a musíme je motivovat k jakékoli aktivitě, nádherně reagovali, otáčeli hlavy, aby se podívali na všechny strany. Všechno si detailně prohlédli, začali mluvit a popisovat, co vidí a jak je to nádherné. Někteří vzpomínali, jak byli u moře a ocenili možnost opět se k moři podívat, jiní si připadali jako v kině, chtěli si hladit plovoucí ryby kolem," uvedla Staňková.

Jeden klient si chtěl pustit koncert. "Našli jsme mu Karla Gotta. Začal se ihned pohybovat do rytmu, zpívat si. Skvěle si to užíval a vůbec nechtěl brýle vrátit," uvedla pracovnice centra Michaela Fojtíková. Klienti měli také zájem o vesmír nebo přírodu.

Na jednom z terapeutických sezení byl náš reportér Roman Verner.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.