Chcete jít na návštěvu k panu Zikmundovi? Jste zváni

Zlínská vila cestovatele Miroslava Zikmunda, která je kulturní památkou, bude přístupná veřejnosti. Pan Zikmund slaví v neděli 102. narozeniny, ten den symbolicky zahájí svou činnost Nadační fond Zikmundova vila, který se bude o objekt starat.

Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933 až 1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro zlínského okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Miroslav Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

Předsedou Nadačního fondu Zikmundova vila a novým majitelem vily je zlínský podnikatel Čestmír Vančura, jenž je také prezidentem zlínského filmového festivalu.  

Čtěte také

„Posláním fondu je kromě nezbytné rekonstrukce vily, jejího mobiliáře a zahrady také postupné zpřístupnění místa odborné i laické veřejnosti nebo organizování vzdělávacích, kulturních a reprezentativních akcí," řekl Vančura. 

Náklady spojené s rekonstrukcí objektu budou asi 20 milionů korun. První návštěvníci by do vily mohli zavítat příští rok, kvůli epidemii covidu se však termín může posunout.

"Období do zpřístupnění domu veřejnosti chceme využít kromě jiného i na inventarizaci a postupnou digitalizaci materiálů, které jsou součástí vily," uvedla ředitelka nadačního fondu Magdaléna Hladká.

Čtěte také

"Věřím, že vila nadále zůstane důstojným a zajímavým místem pro vnímavé lidi všech generací. A že tak bude sloužit ušlechtilému účelu, byť jinému než vila mého cestovatelského parťáka Jirky Hanzelky," řekl Miroslav Zikmund. V sousední vile, která v minulosti patřila Hanzelkovi, je rehabilitační stacionář pro děti s postižením.

Podle architekta Petra Všetečky by dům měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. "Každodennost by měla být patrná, člověk by měl mít pocit, že je na návštěvě, ne v muzeu," uvedl Všetečka. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v suterénu.   

Ke stým narozeninám pana Miroslava Zikmunda jsme v roce 2019 připravili cyklus reportáží. Najdete je na https://rozhl.as/Zikmund100.

 

autoři: Roman Verner , Růžena Vorlová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související