Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Dva mladí kluci se vydali na vandr do světa. Poslechněte si sedmdesát let starou reportáž Zikmunda a Hanzelky z Brazílie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Při své první cestě Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka projeli čtyřicet čtyř zemí.

Přípravy na první cestu Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi trvaly 7 let. A pak se cestovatelé Tatrou T 87 v 10 hodin a 15 minut 22. dubna 1947 vydali přes válkou zničené Německo, Švýcarsko až do francouzského přístavu Marseille. Odtud odpluli lodí do Maroka.

Podívejte se, jak šel čas. Miroslav Zikmund ve fotografiích

Miroslav Zikmund u legendární Tatry 87

Miroslav Zikmund dnes slaví 99 let. A stále pracuje. Slavný cestovatel žijící ve Zlíně se tak nyní například podílí na přípravě publikace mapující historii Klubu H+Z. "Přestože po poslední knize řekl, že už žádnou nechce psát, aktivit klubu se účastní. Nejen radou, ale i prakticky," řekla členka výboru klubu Magdalena Preiningerová.

Z Casablancy se Hanzelka a Zikmund vydali do Egypta, kde nocovali na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Překonali Núbijskou poušť, kde nebyla žádná silnice a neexistovala ani žádná mapa. Cestu skrze ni, z Egypta až do súdánského Chartúmu, našli jen pomocí kompasu. V Keni vystoupili na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, kde nechali československou vlajku.

V Ugandě se setkali s trpasličími kmeny Bambenga (Pygmejové). Pak putovali z Kapského města, v tehdejší Jihoafrické Unii, přepluli Atlantský oceán do Argentiny. V Brazílii navštívili tábor malomocných a v Ekvádoru kmen Šuárů, lovce lebek, které měli možnost i nafilmovat.

Za tři a půl roku projeli Zikmund a Hanzelka 44 zemí, urazili 111 000 kilometrů, z toho 61 700 ve svém voze. Pořídili 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu.

autoři: rv , Tomáš Fránek
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.