Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě
Dva mladí kluci se vydali na vandr do světa. Poslechněte si sedmdesát let starou reportáž Zikmunda a Hanzelky z Brazílie
Při své první cestě Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka projeli čtyřicet čtyř zemí.
Přípravy na první cestu Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi trvaly 7 let. A pak se cestovatelé Tatrou T 87 v 10 hodin a 15 minut 22. dubna 1947 vydali přes válkou zničené Německo, Švýcarsko až do francouzského přístavu Marseille. Odtud odpluli lodí do Maroka.
Podívejte se, jak šel čas. Miroslav Zikmund ve fotografiích

Miroslav Zikmund dnes slaví 99 let. A stále pracuje. Slavný cestovatel žijící ve Zlíně se tak nyní například podílí na přípravě publikace mapující historii Klubu H+Z. "Přestože po poslední knize řekl, že už žádnou nechce psát, aktivit klubu se účastní. Nejen radou, ale i prakticky," řekla členka výboru klubu Magdalena Preiningerová.
Z Casablancy se Hanzelka a Zikmund vydali do Egypta, kde nocovali na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Překonali Núbijskou poušť, kde nebyla žádná silnice a neexistovala ani žádná mapa. Cestu skrze ni, z Egypta až do súdánského Chartúmu, našli jen pomocí kompasu. V Keni vystoupili na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, kde nechali československou vlajku.
V Ugandě se setkali s trpasličími kmeny Bambenga (Pygmejové). Pak putovali z Kapského města, v tehdejší Jihoafrické Unii, přepluli Atlantský oceán do Argentiny. V Brazílii navštívili tábor malomocných a v Ekvádoru kmen Šuárů, lovce lebek, které měli možnost i nafilmovat.
Za tři a půl roku projeli Zikmund a Hanzelka 44 zemí, urazili 111 000 kilometrů, z toho 61 700 ve svém voze. Pořídili 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu.
Související
-
Podívejte se na poctu Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi. Pošta vydá speciální edici známek
Známky začne nabízet Česká pošta 14. února, v den stých narozenin Miroslava Zikmunda.
-
Století Miroslava Zikmunda. Muzeum ukazuje umění spojené s cestovatelskou dvojící
Muzeum Jihovýchodní Moravy se zaměřilo na umělecká díla inspirovaná životem a dílem Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.
-
Unikátní rozhlasový záznam. O okupaci mluví ve svobodném vysílači Gottwaldov Miroslav Zikmund
Gottwaldovské studio Československého rozhlasu muselo během srpnové okupace pracovat v utajení.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.