Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Dům připomínající pyramidu. Hanzelkova vila slouží k rehabilitaci dětí

Vila Jiřího Hanzelky nebo častěji používaný název Hanzelkova vila je ve zlínské čtvrti Nivy, ovšem už dávno není rodinným domem.

V současné době je vila sídlem Rehabilitačního stacionáře Zlín pro děti se zdravotními problémy. Hanzelkova vila se jí ale říká dodnes. Aby taky ne, vždyť díky slavnému cestovateli v ní mohla vzniknout zařízení pečující o děti.

Příběh domu Jiřího Hanzelky začal v 50. letech minulého století. Vilu navrhl architekt Zdeněk Plesník. Parcela, na které se měla stavět, byla ve svažitém terénu s téměř sedmimetrovým výškovým rozdílem. Přesto si architekt Plesník s náročným prostředím poradil velice brilantně. Vyprojektoval třípodlažní stupňovitý masivní dům. Jeho typickým znakem na přední straně jsou velká pásová okna a mohutná lodžie. Taky tvar domu nebyl v době jeho výstavby běžný, připomíná totiž pyramidu. V lokalitě Nivy je dodnes jedinečnou stavbou.

Ptáte se, proč si Jiří Hanzelka nechal postavit tak velký dům? V knize Slavné vily Zlínského kraje to vysvětlil architekt Petr Všetečka: „Jiří Hanzelka byl vášnivým hráčem na varhany a dům byl mimo jiné dimenzován podle vlnových délek tónů varhan, které do jeho domu zapůjčil profesor Jiří Reinberger z Prahy.“ 

Hanzelkovi se do nového domu nastěhovali v roce 1956. Ovšem dlouho v něm nezůstali. Opustili ho už v roce 1958. V té době se Hanzelka a Zikmund chystali na svoji druhou zahraniční cestu a paní Hana Hanzelková nechtěla zůstat ve Zlíně sama. Přestěhovala se do Prahy, kde to měla blíž ke svým rodičům.

Další osud vily jsem naznačila už v úvodu, tak ještě doplním zbylá fakta. Jiří Hanzelka po odchodu rodiny ze Zlína předal vilu státu s podmínkou, že musí být využívána pro děti. Jako kompenzaci žádal prostředky na plánovou cestu do Asie a Oceánie. Na expedici, která trvala šest let, Hanzelka se Zikmundem odjeli v roce 1959. Jiří Hanzelka se už do Zlína nevrátil a jeho vila plní dál poslání, které jí předurčil.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.