Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo je největší u nás. Procházka jejími cestami je uklidňující
Největší japonská zahrada v Česku vznikla na ploše více než jednoho čtverečního kilometru. Našli byste ji při procházce zlínskou zoologickou zahradou v Lešné. Dominantou prostoru jsou čtyři bonsaje borovic. Dovezené jsou přímo z Japonska a každá je více než stoletá. Zajímavostí ale Japonská zahrada Mu-shin nabízí mnohem víc.
Pro japonské zahrady je typická střídmost, upravenost a čistota. Proto zde botanici vysadili jen něco málo přes 20 druhů rostlin. Ale protože jsme v Evropě, přeci jenom potěší oko návštěvníka kvetoucí rostliny, třeba krásné azalky, které kvetou zjara, nebo japonské sakury. Právě květiny dodávají japonské zahradě úžasné kouzlo. Lidé se v ní fotí a pořádají se tam i svatební obřady.
Stejně důležité jsou kameny různých tvarů a velikostí, velké kamenné lampy kasuga a studánka tsukubaj. Dohromady s rostlinami navozují dojem suché kamenné horské zahrady. Zahradu Mu-shin vytvořil známý český bonsaista Petr Hron. Byl u založení zahrady a každý kámen v ní osobně usadil. Do zahrady se pravidelně vrací kvůli údržbě vysazených bonsaí, což je práce, která vyžaduje znalosti, zkušenosti a odbornost.
Vstupte přes bránu Tori
Dřevěná červená brána se stříškou Tori je jednou za vstupních míst do zahrady. Kamenné schodiště pak návštěvníka zavede k potoku. Přes něj přejde po placatých kamenech na druhý břeh a tam uvidí na zemi velký znak Jin & Jang. Znak vyrovnanosti, který obsahuje ženský i mužský princip, jenž je součástí všech prvků neživé i živé přírody v celém Vesmíru. Znak je umístěný nad soutokem Lukovského a Běloveského potoka. Je místem k zastavení a meditaci.
Další meditační místo je v nejzazším koutě zahrady. Je to lavička pod střechou, ze které je výhled na obě přístupové cesty tvořené opět kameny. Je odtamtud vidět i kamenná lampa. Lampy do japonských zahrad začlenili mistři čajových obřadů. Během večerních prohlídek rozsvícené lampy dokreslují magickou a zklidňující atmosféru zahrady.
Po meditaci legrace u slonů nebo rejnoků
Po návštěvě japonské zahrady Mu-shin se můžete projít i celou zoologickou zahradou. Můžete zavítat třeba do venkovního výběhu slonů, kde je k vidění mládě slona afrického, prvního svého druhu v Česku. Přišlo na svět loni 6. června a od chovatelů dostalo jméno ZIKVARI, což v překladu znamená Anděl. Je to sice andílek, ale podle chovatelů s čertíkem v těle. Ve výběhu i v pavilonu nepřetržitě baví diváky svými dovednými kousky.
A od slonů je to jenom kousek do „Zátoky rejnoků“, což je expozice, kde si lidé mohou mořské rejnoky nejen pohladit, ale dokonce i nakrmit krevetami. Třešinkou na dortu je pak návštěva Tropické haly, kde je možné se projít královstvím tropické džungle a obdivovat třeba mláďata vyder obrovských.
Už v dubnu 2022 se tu otevře první část vzdělávacího a chovného centra pro supy. Asi největším letošní novinkou v ZOO Zlín pak bude květnové otevření „Jaguar tracku“, expozice pro největší jihoamerické kočkovité šelmy. Jaguáři se do zlínské zoo vrátí po 25 letech. Bude to chovný pár, samice a samec, který už teď čeká na své přemístění v hodonínské zoologické zahradě.
Související
-
Novinky ve zlínské zoo 2022: Můžeme se těšit na jaguáry, kondory nebo cestu vláčkem po celém areálu
Zlínská zoologická zahrada překonala obtížné období, kdy jí kvůli pandemii hrozily ztráty. Na začátku nového roku 2022 už opět vítá návštěvníky a chystá novinky.
-
Slůně ve zlínské zoo dostalo k půlročním narozeninám jméno. Je africké a v překladu znamená anděl
Zlínská zoo zveřejnila 6. prosince 2021 v den půlročních narozenin sloního samečka jeho jméno.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka