I za mlčícího mluví jeho boty. Tak zní výmluvné motto Obuvnického muzea ve Zlíně
Obuvnické muzeum ve Zlíně už víc jak 90 let udivuje návštěvníky ucelenou expozicí věnovanou historii obouvání. Představuje vývoj obuvi od 16. století. Najdete v ní třeba boty z křečka polního anebo gigantické sportovní boty pro americkou basketbalovou hvězdu s jejím vlastnoručním podpisem.
U zrodu kolekce historické a cizokrajné obuvi stáli zaměstnanci firmy Baťa, kteří již na počátku dvacátých let minulého století začali shromažďovat rozmanité typy obouvání. O „muzeu“ se zmiňuje časopis Sdělení již v roce 1918, ale výsledky sběratelského nadšení byly poprvé veřejně prezentovány až v květnu 1930, a to v budově zlínského zámku.
Sbírka je rozdělena do několika tematických celků. Nejatraktivnější část, kterou představuje unikátní kolekce obouvání cizích národů, ukazuje různé typy obuvi ze všech kontinentů světa. Patrně nejvzácnější je soubor textilních střevíčků z doby čínského císařství, jež byly určeny pro dívky se záměrně deformovanými chodidly.
Zajímavá je i kolekce afrických sandálů, velká sbírka obuvi z Indie nebo soubor bot z éry Osmanské říše. Nejpřitažlivějším exponátem pro laického návštěvníka jsou bezesporu opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které se používaly ještě v 19. století v centrální Austrálii ke krvavým rituálním obřadům.
Mezi nejcennější exponáty v historické sbírce patří křehký, zlatými a stříbrnými nitěmi bohatě krumplovaný pantoflíček z období třicetileté války či střevíček zvaný koturn, který se údajně vyskytuje jen ve dvaceti provedeních na světě.
Velkou pozornost budí mohutná holínka, vážící 3,75 kilogramu. Nosili ji ještě na počátku 19. století postilióni, tedy kočí, kteří s koňskými povozy rozváželi poštu. Další kuriozitou je dámský domácí střevíc z kůže polního křečka. Byl zhotoven v Praze v roce 1912 neznámým tovaryšem jako mistrovský kousek, a to při zkouškách na obuvnického mistra.
Nejrozsáhlejší a patrně nejucelenější kolekcí je obuv z produkce firmy Baťa. Sleduje vývoj výroby od vzniku továrny v roce 1894 až po rok 1945, kdy byl obuvnický komplex znárodněn. Jsou zde výrobky z dob počátků, například obyčejné papuče nebo nevzhledné plátěné střevíce, ale také luxusní modely pro světovou výstavu v New Yorku nebo atraktivní dámská a pánská obuv, která byla běžně dostupná v každé firemní prodejně za pouhých 49 korun.
Související
-
Žítkovské bohyně přilákaly do příhraniční obce davy turistů, magická je tu především příroda
V roce 2012 se lidem v Žítkové v Bílých Karpatech změnil život. Spisovatelka Kateřina Tučková vydala román Žítkovské bohyně. Svérázní kopaničáři ale z knihy radost neměli.
-
Slovácká dědina v Topolné připomíná, jak se na venkově žilo a hospodařilo na počátku 19. století
Nedaleko Uherského Hradiště se nachází obec Topolná. Stojí v ní dvě selské usedlosti z počátku 19. století, ve kterých si můžete prohlédnout expozici lidového bydlení.
-
Chcete do přírody? Nabízíme 12 km procházky v okolí Vizovic
Pobyt v přírodě vždy utužuje zdraví. Ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy nabízíme výlet do Vizovických vrchů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.