Žítkovské bohyně přilákaly do příhraniční obce davy turistů, magická je tu podle místních především příroda
V roce 2012 se lidem v Žítkové v Bílých Karpatech změnil život. Spisovatelka Kateřina Tučková vydala román Žítkovské bohyně, který pojednává o ženách s nadpřirozenými schopnostmi, které léčily pomocí bylin a prý i viděly do budoucnosti. Svérázní kopaničáři ale z knihy radost neměli.
Žítková je rozlehlá příhraniční obec v oblasti Kopanic na Moravském Slovácku, kde žije asi 170 obyvatel. Ploty ani ohrady dřív nepotřebovali. Když ale spisovatelka Kateřina Tučková napsala v roce 2012 román Žítkovské bohyně - místním se obrátil život naruby. Davy turistů začaly přijíždět do vesnice, kde hledaly místa popsaná v knize. O Žítkové se začalo mluvit, lidé tam začali nakupovat chalupy nebo podnikat.
Starousedlíci, kteří pamatují dobu v historicky izolované části země, se ale s příběhem románu neztotožňují. O tématu většinou nechtějí mluvit. Stejně jako starostka obce Šárka Šusteková zdůrazňují, že největší místní magií je tu příroda.
Související
-
Unikátní Bílé Karpaty. Už 40 let je jejich symbolem květ orchideje střevíčníku pantoflíčku
Bílé Karpaty byly před 40 lety vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí, jsou územím s nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě.
-
80 druhů rostlin na metru čtverečním. Nejvíce orchidejí ve střední Evropě. To jsou Bílé Karpaty
V druhové pestrosti rostlin i živočichů jsou Bílé Karpaty na světě unikátní. Není proto divu, že tato oblast je přírodním pokladem moravsko-slovenského pomezí.
-
Jedinečná příroda, krajina plná krásných panoramat a množství památek. I to nabízejí Bílé Karpaty
Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.