Už 40 let je jejich symbolem květ orchideje střevíčníku pantoflíčku. Bílé Karpaty jsou pohlazením pro duši
Bílé Karpaty byly před 40 lety, 3. listopadu 1980, vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí a jsou územím s nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě. V roce 1996 je UNESCO zařadilo na seznam biosférických rezervací.
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena 3. listopadu 1980.
Celková rozloha CHKO byla původně 715 kilometrů čtverečných, skutečná výměra je v současnosti 746,6 kilometrů čtverečných. Rozkládá se na území Hodonínska, Uherskohradišťska a Zlínska.
Bělokarpatské orchidejové louky patří mezi druhově nejbohatší rostlinná společenstva na světě, Bílé Karpaty jsou také významné výskytem bezobratlých živočichů. Vyskytuje se zde nejvíc druhů motýlů v Česku.
Související
-
Podzimní procházka po Zlíně může mít až 12 zastávek u kašen a fontán
O kašnách, fontánách či vodotryscích byly říjnové díly seriálu Mezi kopci a loukami Zlínského kraje. Na závěr si Věra Hotařová nechala krajské město Zlín.
-
Ve zlínské zoo mají spoustu zvířecích miminek, po lidech se údajně stýská jen primátům
Zlínská zoologická zahrada je druhou nejnavštěvovanější zoo v Česku. Nyní je bez návštěvníků. To je problémem ve financování, zvířatům to ale nijak zvlášť nevadí.
-
V beskydských lesích uměle vznikají tůně
Malé lesní tůně začali dělníci hloubit uprostřed lesů v okolí Rožnova pod Radhoštěm, mají zadržet vodu v krajině.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.