Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla

Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 ještě za Rakousko-Uherska v Slezské Ostravě. Vedle svých novinářských a diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.

S historičkou Miroslavou Štýbrovou si o Hugo Vavrečkovi povídala Andrea Kratinová. Není bez zajímavosti, že byl dědečkem prvního polistopadového prezidenta Československa Václava Havla. Je také autorem knihy Ferdinand Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. 

Hugo Vavrečka

Hugo Vavrečka a firma Baťa

Hugo Vavrečka k firmě Baťa nastoupil 7. června 1932 na pozici ředitele, kde měl na starosti národohospodářské, obchodní a diplomatické vztahy firmy Baťa s obchodními partnery. Poté, co Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul, stal se majitelem a šéfem firmy Jan Antonín Baťa. Vavrečka s Dominikem Čiperou zastávali funkce dvou nejvýše postavených zaměstnanců.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová | zdroj: Wikipedia
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.