Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla

17. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Edvard Beneš, Dominik Čipera, Jan Antonín Baťa, Hugo Vavrečka

Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 ještě za Rakousko-Uherska v Slezské Ostravě. Vedle svých novinářských a diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.

S historičkou Miroslavou Štýbrovou si o Hugo Vavrečkovi povídala Andrea Kratinová. Není bez zajímavosti, že byl dědečkem prvního polistopadového prezidenta Československa Václava Havla. Je také autorem knihy Ferdinand Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. 

Hugo Vavrečka

Hugo Vavrečka a firma Baťa

Hugo Vavrečka k firmě Baťa nastoupil 7. června 1932 na pozici ředitele, kde měl na starosti národohospodářské, obchodní a diplomatické vztahy firmy Baťa s obchodními partnery. Poté, co Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul, stal se majitelem a šéfem firmy Jan Antonín Baťa. Vavrečka s Dominikem Čiperou zastávali funkce dvou nejvýše postavených zaměstnanců.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

autoři: Andrea Kratinová , rvorlova | zdroj: Wikipedia
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová