Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla
Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 ještě za Rakousko-Uherska v Slezské Ostravě. Vedle svých novinářských a diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.
S historičkou Miroslavou Štýbrovou si o Hugo Vavrečkovi povídala Andrea Kratinová. Není bez zajímavosti, že byl dědečkem prvního polistopadového prezidenta Československa Václava Havla. Je také autorem knihy Ferdinand Lelíček ve službách Sherlocka Holmese.
Hugo Vavrečka a firma Baťa
Hugo Vavrečka k firmě Baťa nastoupil 7. června 1932 na pozici ředitele, kde měl na starosti národohospodářské, obchodní a diplomatické vztahy firmy Baťa s obchodními partnery. Poté, co Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul, stal se majitelem a šéfem firmy Jan Antonín Baťa. Vavrečka s Dominikem Čiperou zastávali funkce dvou nejvýše postavených zaměstnanců.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Janu Antonínu Baťovi byl po víc jak 70 letech vrácen čestný doktorát
Jan Antonín Baťa získal čestný doktorát 15. prosince 1937 na tehdejší Vysoké škole technické Dra Edvarda Beneše, což je dnešní Vysoké učení technické v Brně.
-
Podívejte se, jak se žilo u Baťů. J. A. Baťa si svoji vilu vyvzdoroval. Dnes ji můžete navštívit
Každoročně jste zváni na prohlídku vily Jana Antonína Bati. Domu, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.
-
Tak se mlsalo u Baťů. Představuje to nová kuchařka podle originálních receptů Marie Baťové
Nadace Tomáše Bati ve středu představila novou kuchařku podle původních receptů Marie Baťové s názvem 99 sladkých teček Marie Baťové. Český rozhlas Zlín byl u toho.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.