Hugo Vavrečka byl muž mnoha profesí a talentů. Poslechněte si jeho životní příběh
Renesanční člověk – tak označuje Huga Vavrečku zlínský historik Jan Herman. Diplomat, politik, novinář i národohospodář byl podle Tomáše Bati jeden z nejbystřejších lidí, kterého kdy poznal. Ovlivnil i Václava Havla, byl totiž jeho dědečkem
Čtěte také
Hugo Vavrečka byl mimořádnou osobností, která ovlivnila z velké části Zlín. Narodil se v roce 1880 ve Slezské Ostravě, vystudoval elektrotechniku a během svého života působil jako novinář, válečný zpravodaj i námořník. Byl taky takzvaným mafiánem, tedy účastníkem Masaryková protirakouského odboje. Po vzniku Československa vstoupil do diplomatických služeb a byl také československým ministrem.
Byl důležitou osobou hlavně pro Zlín, kde od roku 1932 působil ve firmě Baťa. Tomáš Baťa se s Vavrečkou seznámil v roce 1906, kdy si ho v Brně vyhledal a přisedl si k němu při obědě. Vavrečka pak toto setkání zachytil i ve svém románu František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese.
Vavrečka byl v roce 1932 rozčarovaný z mezinárodní diplomacie, které působil, a proto využil nabídky Tomáše Bati, aby vstoupil do jeho závodů jako obchodní ředitel. Po smrti Tomáše Bati v červenci 1932 se stal členem tříčlenného direktoria a ve vedení firmy působil až do května 1945, kdy byl po květnovém osvobození ze závodu odstraněn a později i propuštěn. V roce 1948 byl ve zpolitizovaném procesu odsouzen ke třem letům vězení, s ohledem na svůj špatný zdravotní stav ale nemusel do vězení nastoupit.
Čtěte také
Poté Vavrečka pobýval v Praze u své dcery Boženy. Věnoval se svým vnukům Ivanovi a Václavu Havlovým. Odmítl třeba nabízenou emigraci a jako těžce nemocný zemřel v Brně 9. srpna 1952.
O životě Huga Vavrečky si redaktorka Petra Kopásková povídala s historikem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Janem Hermanem.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla
Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 v Slezské Ostravě. Vedle svých diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.
-
Dominik Čipera byl politik, starosta Zlína, ale také druhý nejvýše postavený člověk v Baťově firmě
3. srpna 2023 uplynuno 130 let od narození Dominika Čipery, jehož osud je úzce spjatý se Zlínem.
-
Podívejte se, jak se žilo u Baťů. Jan Antonín Baťa si svoji vilu vyvzdoroval
Zveme vás na virtuální prohlídku vily Jana Antonína Bati. Je to dům, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka