Hejtman Jiří Čunek ustoupí hnutí ANO. Výměnou za podporu nové nemocnice omezí investice do dopravy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Čunek

Hnutí ANO, jako koaliční partner, vadil souběh dvou velkých investic kraje. Výstavba nemocnice za asi 8 miliard a náklady na příměstskou dopravu ve výši 6 miliard.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL ustoupí a sníží náklady na krajský projekt příměstské dopravy. Za to by mohl získat podporu zastupitelů ANO pro výstavbu nové krajské nemocnice v Malenovicích. Hnutí ANO od počátku kritizovalo souběh dvou velkých investic.

„Pokud na tom hnutí ANO bude trvat, tak vlastně zrušíme integrovaný dopravní systém, a tím ušetříme značné prostředky a pevně věřím, že splnění tohoto požadavku přivede naše partnery k tomu, že budou pro nemocnici hlasovat,“ komentuje svůj ústupek hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL. Snížení investic do dopravy byla jedna z podmínek náměstka hejtmana zodpovědného za krajské finance, rozpočet a majetek Jiřího Sukopa za ANO.

Jiří Čunek: Druhý posudek jasně říká, že stavět novou nemocnici je výhodnější. Věřím, že projekt projde

Stávající versus nová krajská nemocnice ve Zlíně

Přesně za deset dnů budou zastupitelé Zlínského kraje hlasovat o výstavbě nové krajské nemocnice. Jestli ji odsouhlasí, není jisté. Opozice je proti, a některé výtky mají i někteří členové koalice.

„Ano, v případě, že skutečně to snížení nákladů bude razantní, já jsme připraven u nás na klubu o tom hovořit, že moje podmínka byla splněna,“ uvedl. Poslancům z hnutí ANO vadil souběh dvou velkých investic v kraji. Podle opozice je zásadním problémem ekonomická udržitelnost financování kraje. Výstavba nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích má podle plánu vyjít na 8 miliard korun. Investice do dopravy by si však vyžádala dalších 6 miliard z krajského rozpočtu. Za projektem nové nemocnice si ale Čunek stojí.

„Ano, naší prioritou, protože vznikají největší ztráty právě ve staré nemocnici, a museli bychom ji opravovat strašně draze, tak naší prioritou je nová nemocnice, čímž ušetříme ročně sto milionů korun,“ uvedl. Poslanecký klub ANO teď čeká na doručení písemných podkladů.

Spustit audio
autor: Lukáš Veselý

Související