Gymnázium Uherské Hradiště slaví 140 let. V jeho počátcích studenti nesměli do hospody a do školy chodili i v krojích
V roce 1884 vzniklo v tehdejší rakouskouherské monarchii díky snaze vlastenců teprve druhé české gymnázium v kraji – Gymnázium Uherské Hradiště. Bylo soukromé a vzniklo díky sbírce.
Ve Zlínském kraji je v současnosti šestnáct gymnázií. Na konci devatenáctého století tady bylo české gymnázium jen jedno – ve Valašském Meziříčí, ostatní byla německá. V roce 1884 se v Uherském Hradišti podařilo českým vlastencům otevřít vlastní gymnázium, zprvu soukromé.
Jak prozradila středoškolská profesorka dějepisu a českého jazyka Hana Mlejnská, první profesorský sbor měl devět členů. Vyučovalo se náboženství, které bylo povinné na všech školách, pak také čeština, latina a řečtina, matematika, zeměpis, přírodopis a historie. K nepovinným předmětům patřila výtvarná výchova, hudební výchova, tělocvik a krasopis.
První stovka studentů, která v roce 1884 vstoupila do bran gymnázia, pocházela z celého kraje. Do školy se chodilo ve slušných šatech, tedy buď v městském oblečení nebo v kroji.
A jak vypadal studentský život? Studenti například v Hradišti měli tehdy zakázáno navštěvovat hospody a divadlo. Měli ale k dispozici loďky, které byly přivázané na Moravě za budovou gymnázia, a na těch jezdívali na výlety, které většinou končily v jarošovském pivovaru a na místní zahradě.
Tyto a další zajímavé informace z historie Gymnázia Uherské Hradiště se dozvíte v rozhovorech redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové. Do časů před 140 lety nás zavede středoškolská profesorka dějepisu a českého jazyka Hana Mlejnská a o současnost i budoucnosti gymnázia v Uherském Hradišti promluví také jeho ředitel Richard Horký.
Související
-
V Kroměříži najdete na 30 škol, první gymnázium tu bylo založeno už v roce 1687
Školství má v Kroměříži bohatou tradici. Společně s redaktorkou Věrou Hotařovou nabízíme pohled do historie některých místních gymnázií.
-
Škola v době Komenského nebyla žádný med, říká ředitelka základní školy v Nivnici Šárka Mikesková
Je ředitelkou základní školy v jednom z možných rodišť Komenského a její vášeň pro pedagogiku je nakažlivá. Hostem Českého rozhlasu Zlín byla Šárka Mikesková.
-
Říkali jí malá Šafránková, stejně jako ona hrála Eva Josefíková princezny i Barunku v Babičce
Eva Josefíková je rodačka z Uherského Hradiště. Nyní je celorepublikově známou hereckou tváří a za sebou má role od princezen přes lékařky po potvory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka