Škola v době Komenského nebyla žádný med, říká ředitelka základní školy v Nivnici Šárka Mikesková
Je ředitelkou základní školy v jednom z možných rodišť Komenského a její vášeň pro pedagogiku je nakažlivá. Hostem Českého rozhlasu Zlín byla ředitelka základní školy v Nivnici Šárka Mikesková.
Od doby, kdy byly školní tabule plné písmen napsané křídou a žáci používali inkoustové pero, až po éru, kdy si žáci dávají lajky a komentují přednášky na svých mobilních zařízeních – společně s ředitelkou ZŠ Nivnice Šárkou Mikeskovou jsme se pokusili porovnat školní život za doby Komenského s dnešním digitálním věkem.
„Škola v době Komenského nebyla vůbec žádný med. Nebylo to jednoduché. Děti ze zámožných rodin se učily pod dohledem domácích vychovatelů, děti z chudších poměrů se učily ve třídách, kde jich bylo pohromadě 80 i 100 různého věku,“ nechává nahlédnout do historie v rozhovoru Šárka Mikesková a dodává: „Výuka vůbec byla úplně jiná než dnes. Žáci se učili texty zpaměti. Bylo to založeno na memorování a recitaci tak, že jeden den třeba učitel text přednesl a druhý den musel žák umět ten text zopakovat. No a když ho neuměl, tak následoval fyzický trest.“
Z čeho by měl v dnešní době učitel národů radost? Jaké výukové metody se Šárce Mikeskové osvědčily za její téměř čtyřicetiletou praxi? Čím to je, že právě „její“ škola patří mezi pět nejlepších škol v okrese v úspěšnosti žáků v přijímacím řízení na střední školu?
Poslechněte si rozhovor, který moderuje Jarka Barboříková.
Související
-
Kopec Hostýn zmiňuje už Jan Amos Komenský, historie tohoto poutního místa ale stále není zcela známa
Svatý Hostýn je magické místo, které je v současnosti jedním z nejvíce navštěvovaných poutních míst v České republice. Jaká je jeho historie a odkud se vzal jeho název?
-
Mezi kopci a loukami Zlínského kraje. Komenský
Muzea, školy, náměstí, parky, ulice, sochy, časopisy, konference, dokonce i typ písma nebo anketa o nejoblíbenějšího učitele.
-
Uherský Brod, Komňa, Nivnice nebo někde na cestě? Víme, kdy se Komenský narodil, nevíme ale kde
Muzea, školy, náměstí, parky, ulice, sochy, časopisy, konference. To vše vzniklo nebo bylo pojmenováno z úcty k učiteli národů Janu Amosi Komenskému.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.