Gulliverovy cesty nebo Alenka v říši divů – tyto příběhy přiblížil českým čtenářům rodák z Pačlavic na Kroměřížsku Aloys Skoumal
Životní příběh Aloyse Skoumala včetně vzpomínek jeho syna Petra Skoumala nabízí v reportáži redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Aloys Skoumal byl přední český překladatel a literární kritik. Narodil se 19. června 1904 v Pačlavicích na Kroměřížsku. Vystudoval Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, následně filozofii a anglistiku na Karlově Univerzitě v Praze a také Vyšší knihovnickou školu.
Pracoval v nakladatelství Melantrich, v pražské Univerzitní knihovně, v olomoucké Studijní knihovně, ve Vojenském ústavu vědeckém, jako lektor a redaktor nakladatelství Vyšehrad. Po válce byl mimo jiné československým kulturním atašé v Londýně nebo pracovníkem ministerstva informací a osvěty.
Hodně cestoval, publikoval literární a divadelní kritiky, recenze, glosy, předmluvy a doslovy. Známý je především díky svým překladům z angličtiny a němčiny. Díky němu se mohli čtenáři seznámit s příběhy Alenky v říši divů nebo prožít Gulliverovy cesty.
Alois Skoumal se oženil s rovněž překladatelkou Hanou Duxovou a měl s ní čtyři děti. Syn Jan a dcera Ludmila se stali také překladateli, synové Alois a Petr se věnovali hudbě – Alois folklóru a Petr byl známým skladatelem, textařem a písničkářem, který od konce šedesátých let vystupoval s písničkářem Janem Vodňanským.
Aloys Skoumal zemřel 4. července 1988 v Praze a je pohřben na břevnovském hřbitově.
Související
-
Nejsevernější český hrob je u severního pólu. Odpočívá v něm polárník Ota Kříž, rodák z Pačlavic
Ota Kříž se narodil v roce 1845 v Pačlavicích na Kroměřížsku. Zemřel však ve svých 29 letech 3700 km daleko, na Wilczekově ostrově, blízko severního pólu.
-
Příběh architekta Dušana Jurkoviče, legendy moravského stavitelství
Dušan Samo Jurkovič vtiskl na počátku dvacátého století nezaměnitelnou podobu lázeňskému městu Luhačovice a svou stopu zanechal i na dalších místech Čech a Moravy.
-
Poslechněte si příběh Otakara Machálka, zakladatele firmy OTMA v Uherském Hradišti
Jako legionář poznal kus světa a v roce 1938 založil v Uherském Hradišti–Mařaticích úspěšný podnik. Firmě dal Otakar Machálek název podle počátečních písmen svého jména.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.