Nejsevernější český hrob je u severního pólu. Odpočívá v něm polárník Ota Kříž, rodák z Pačlavic na Kroměřížsku

12. prosinec 2022

Ota Kříž se narodil v roce 1845 v Pačlavicích na Kroměřížsku. Zemřel však ve svých 29 letech 3700 km daleko, na Wilczekově ostrově, blízko severního pólu. Byl totiž účastníkem rakousko-uherské severopolární výpravy, ze které se už nevrátil.

Vzpomínkou na něj je pomník ve tvaru obelisku, který stojí už od roku 1875 prostřed Pačlavic vedle místního kostela.

Jaký je příběh Oty Kříže i celé výpravy? Reportáž s amatérským badatelem Petrem Hortem, který po jejích stopách intenzivně pátral, natáčela reportérka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková. 

Zajímají vás osudy dalších zajímavých osobností, které se narodily ve Zlínském kraji? Najdete je v archivu pořadu Českého rozhlasu Zlín Rodáci známí neznámí.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.