Nejsevernější český hrob je u severního pólu. Odpočívá v něm polárník Ota Kříž, rodák z Pačlavic na Kroměřížsku
Ota Kříž se narodil v roce 1845 v Pačlavicích na Kroměřížsku. Zemřel však ve svých 29 letech 3700 km daleko, na Wilczekově ostrově, blízko severního pólu. Byl totiž účastníkem rakousko-uherské severopolární výpravy, ze které se už nevrátil.
Vzpomínkou na něj je pomník ve tvaru obelisku, který stojí už od roku 1875 prostřed Pačlavic vedle místního kostela.
Jaký je příběh Oty Kříže i celé výpravy? Reportáž s nadšeným amatérským badatelem Petrem Hortem, který po jejích stopách intenzivně pátral, natáčela reportérka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Zajímají vás osudy dalších zajímavých osobností, které se narodily ve Zlínském kraji? Najdete je v archivu pořadu Českého rozhlasu Zlín Rodáci známí neznámí.
Související
-
Poslechněte si příběh Otakara Machálka, zakladatele firmy OTMA v Uherském Hradišti
Jako legionář poznal kus světa a v roce 1938 založil v Uherském Hradišti–Mařaticích úspěšný podnik. Firmě dal Otakar Machálek název podle počátečních písmen svého jména.
-
Hugo Vavrečka byl muž mnoha profesí a talentů. Poslechněte si jeho životní příběh
Renesanční člověk – tak označuje Huga Vavrečku zlínský historik Jan Herman. Podle Tomáše Bati to jeden z nejbystřejších lidí, kterého kdy poznal.
-
František Lýdie Gahura byl významný architekt Zlínska, druhé jméno má po své životní lásce
10. října uplynulo 130 let od narození významného architekta Františka Lýdie Gahury. Jeho život byl mimořádně zajímavý. Poslechněte si jeho příběh.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?