Etiopie nabízí Expedici Z101 očekávané i překvapivé zážitky a setkání

17. březen 2023

Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová. To jsou členové Expedice Z101. Ta se v cestovním speciálu pojmenovaném na přání samotného Miroslava Zikmunda George vydala 22. dubna 2021, tedy přesně o 74 let později, na trasu, která má následovat, ale i rozšiřovat první cestu dvojice Hanzelka-Zikmund.

Expedice Z101 se v další etapě svých cest dál prokousává nástrahami Afriky. Na tomto kontinentu je nevyzpytatelné snad úplně všechno, včetně počasí. I o tom se můžete přesvědčit v další expediční reportáži.

A přidáváme opět osobní komentář cestovatelů Lindy a Tomáše:

Putování severem Etiopie by rozhodně nebylo kompletní bez zastávky u jezera Tana, které je zdrojem Modrého Nilu, jednou ze dvou pramenů této řeky symbolizující severovýchodní Afriku. Místní tvrdí, že samotný Nil je tvořen z 85 % právě vodou z jezera, což je pravděpodobně trochu nadnesené, nicméně i tak to je důkaz toho, jaký význam řeka pro Etiopany má.
Mimochodem výstavba přehrady u súdánských hranic se stala předmětem obrovského mezinárodního sporu mezi Etiopií na straně jedné a Súdánem a Egyptem na straně druhé, které shodně s obrovskou nevolí sledují, jak se etiopská vláda snaží využívat hydrologický potenciál řeky jen ve svůj prospěch.
Na břehu se nachází město Bahir Dar, údajně nejmodernější město Afriky, o kterém nadšenci neváhají prohlásit, že je také nejkrásnějším městem celé Etiopie a přirovnávají ho k západnímu prázdninovému středisku. S určitou nadsázkou lze souhlasit, byť je třeba brát v potaz odlišná kritéria místních.
Ze severu se Tomáš přesunuje směrem do Addis Abeby, kde by měla expedice strávit tři dny a tady také vyzvedává na letišti Lindu, která po skoro roce a půl vidí George. Už si nemyslela, že kdy uvidí oba další členy Expedice Z101 pohromadě. A to ještě ani jeden z nich netuší, co přijde během následujících 48 hodin, které opět ukáží, že Etiopie je země, kterou si skutečně nemůže žádný Evropan ani náznakem podrobit.

Linda a Tomáš

Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související