Expedice Z101 – rozhovor s Tomášem Vaňourkem před návratem do Afriky

10. únor 2023

Více než sedm měsíců museli kvůli nepřízni osudu členové Expedice Z101 Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová vrátit domů z nevyzpytatelné Afriky. Nevrátili se ale proto, aby Expedici vzdali. Spíše naopak.

Čtěte také

Členové Expedice Z101 od července 2022, kdy byli okolnostmi nuceni vrátit se z víc než ročního putování Africkou po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunka,pracovali na tom, aby mohli opět vyrazit do Afriky a navázali tam, kde Expedici přerušili a kde na ně celou dobu čeká jejich expediční speciál jménem George.

A ten okamžik přišel. Odlet do súdánského Chartúmu byl naplánován na 9. února 2023. Jak je ale na jejich cestách už zvykem, vše je trochu jinak. Jak, to vysvětluje v rozhovoru přímo Tomáš Vaňourek.

A přidáváme opět osobní komentář cestovatelů Lindy a Tomáše:

Po sedmi měsících se Expedice Z101 dává znovu do pohybu, a to doslova. Plánovaný odlet ve čtvrtek 9. února 2023 nevyšel, protože necelých 16 hodin před odletem přišla zpráva, že let byl z důvodu sněhové vánice v Istanbulu zrušen. Jak Tomáš lakonicky prohlásil, už si ani nemyslel, že by jakýkoliv přesun mohl proběhnout na první pokus. Další termín je sobota 11. 2. a zatím se zdá, že by to skutečně mohlo klapnout.
Tomáš poveze cca 46 kilo věcí, z nichž asi 44 je určené k opravě George, který prý stále čeká v chartúmské garáži, stejně tak jako naši přátelé, kteří se už nemůžou dočkat, až ho po roce uvidí. Pokud se tedy přesun do Afriky zdaří, a k tomu dříve nebo později určitě dojde, další zemí by měla být „inšalláh“ Etiopie a další země v Rohu Afriky.

Linda a Tomáš

Během nucené přestávky v Česku cestovatel Tomáš Vaňourek zvládl získat licenci pilota soukromých letadel, aby mohl Afriku zaznamenávat i z výšky:

Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související