Do otrávené řeky Bečvy se pomalu vrací život. Ve stejném stavu jako před otravou by mohla být za pět až deset let
Ekosystém Bečvy je tři týdny po otravě kyanidem v dobrém stavu. V řece zůstali drobní bezobratlí živočichové včetně rybího potěru.
Potvrdil to hydrobiologický výzkum vědců z Univerizity Palackého v Olomouci a ochránců přírody na třech místech mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím.
„Základna potravního řetězce bezobratlí a řasy tam je, takže nic nebrání tomu, aby se řeka začala obnovovat,“ řekl hydrobiolog Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostřední Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Minulý pátek do Bečvy vysadili rybáři z Hranic nové ryby, konkrétně ostroretky. Tyto drobné rybky by neměly mít problém se ve vodě uživit, potože se živí nánosy na kamenech. V první várce vysadili rybáři několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích, celkem chtějí do řeky postupně vypustit deset tisíc těchto rybek.
Čtěte také
V řece uhynulo 20. září přes 40 tun ryb. Likvidace uhynulých ryb přišla rybáře na zhruba půl milionu korun. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů. Škodu vyčíslí policie i na základě posudku druhového a věkového složení ryb, který jim předloží ichtyologové.
Viník stále není znám
Ani tři týdny poté, co Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid, se stále neví, odkud unikl. Stopy ukázaly na výpusť kanalizace vedoucí až od areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Konkrétní viník ale stále není znám. I nadále po něm pátrají kriminalisté ze Vsetína.
Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Trest může však být i vyšší, pokud se prokáže i úhyn vzácných živočichů. „V případě, že se průkazně zjistí, že bylo usmrceno více než 25 jedinců zvláště chráněných druhů, hrozí viníkovi trest odnětí svobody na 3 roky nebo zákaz činnosti,“ doplnil Miroslav Kubín z chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Související
-
Z Bečvy bylo odklizeno přes 40 tun otrávených ryb. Viník stále není znám
Odborníci se nyní zaměřují na to, jak mají vrátit zpět do řeky život. Znečištění zaznamenali rybáři v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov.
-
V Holešově končí po více jak 100 letech výroba Lentilek
Společnost Nestlé přesune výrobu oblíbených Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyráběly od roku 1907.
-
Velké Karlovice slaví. Velkou Pardubickou vyhrál hnědák Hegnus trenéra Radka Holčáka
Nejstarší kůň ve startovním poli Hegnus zajistil druhý triumf ve Velké pardubické trenéru Holčákovi, který se radoval už v roce 2002 s Maskulem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.