Kauza Bečva – vývoj soudního jednání
Kauzu otravy řeky Bečvy, při které v září 2020 uhynulo na čtyřicet tun ryb, začal 30. ledna 2023 poprvé projednávat vsetínský soud. Obžalobě čelila společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Rozsudek soud vynesl 23. října 2023.
Přehledný souhrn vývoje událostí a vyšetřování znečištění řeky Bečvy najdete na rozhl.as/Becva.
U soudu měla obžaloba 100 stran, postupně vypovídaly desítky svědků, spis měl na konci jednání 7000 stran.
Soudní jednání sledujeme a aktuální informace z něj nabízíme v souhrnu (příspěvky jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší):
2023
23. října ... Okresní soud ve Vsetíně rozhodl, že otravu řeky Bečvy v září 2020 mohla způsobit rožnovská Energoaqua, trest jí ale neuložil. Ředitel firmy Jiří Havelka podle soudu vinen není. Zamítl tak žalobu státního zástupce, který chtěl pro Havelku podmíněný trest a pro firmu 21 milionů pokuty.
Žalobce Jiří Sachr oznámil, že se proti zprošťujícímu rozsudku v případě ředitele firmy Energoaqua odvolá. Proti usnesení týkajícímu se podniku podá stížnost.
18. října ... U soudu zaznívají závěrečné návrhy. Státní zástupce Jiří Sachr trvá na tom, že jednoznačným viníkem havárie je společnost Energoaqua a navrhuje pokutu 21 milionů korun pro společnost a pro jejího ředitele podmínku a pokutu jeden milion korun.
Se závěrečnou řečí vystoupil i zástupce poškozených rybářů Stanislav Pernický, podle kterého bylo vyšetřování havárie vedeno tendenčně. Zkritizoval i objektivitu soudních znalců. Obhájce firmy Energoaqua Jiří Obluk ve své řeči poukazuje hlavně na to, že nebyly předloženy důkazy o vině obžalovaných, a to ani nepřímé.
Případ se po více než třech letech blíží k prvnímu rozsudku. 19. října zazněly závěrečné řeči obžalovaného ředitele společnosti Energoaqua Oldřicha Havelky a jejího zmocněnce Vladimíra Kurky. Oba odmítli, že by společnost způsobila otravu řeky Bečvy. Zároveň oba zmínili pochybení úřadů, které podle nich nedokázaly zajistit důkazy bezprostředně po havárii. Kritizovali i posudek znalce z oboru vodního hospodářství Jiřího Klicpery, který označili za podjatý.
Vynesení rozsudku je plánováno na pondělí 23. října.
20. září ... Vsetínský okresní soud skončil dokazování v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020. Závěrečné návrhy by měly zaznít 18. a 19. října, na kdy soudkyně Ludmila Gerlová odročila hlavní líčení. Rozsudek by podle ní mohl soud vynést 23. října.
Čtěte také
19. července ... Vypovídal soudní znalec z oboru vodního hospodářství Jiří Klicpera. Za viníka otravy řeky Bečvy v roce 2020 označil rožnovskou firmu Energoaqua
8. června ... SOUHRN
Do června 2023 byli k soudu předvoláni zaměstnanci obžalované společnosti Energoaqua i zaměstnanci chemičky DEZA. Všichni odmítli podíl jejich firmy na otravě řeky Bečvy ze září 2020.
Dva pracovníci velína čistírny odpadních vod z firmy Energoaqua popřeli, že by firma do řeky vypustila závadnou odpadní vodu. Voda je podle nich řádně kontrolována a přítomnost kyanidů a šestimocného chromu byla podle pracovníků natolik nízká, že havárii způsobit nemohla. Vinu Energoaqui před soudem odmítl i vedoucí provozu čistírny odpadních vod. Podle něj není možné, že by byly odpadní vody do řeky vypuštěny bez měření. A podobně se v minulých měsících vyjádřili i další zaměstnanci firmy – například laborantky, strojník, technolog nebo ekolog.
U soudu vypovídali i zaměstnanci chemičky DEZA, v jejíž blízkosti se našly první mrtvé ryby. Bývalý zaměstnanec chemičky Ján Foltán, který byl na směně v noci před ekologickou havárií na Bečvě, potvrdil, že tu noc unikly ze zařízení firmy chemické látky. Podle něj ale šlo jen o sodu s vodou, nemyslí si, že by obsahovala nebezpečný fenol. A taky odmítl, že by se směs dostala do řeky. Totéž už dříve u soudu vypověděl mistr výroby z DEZY Miroslav Vala.
Zatím ve Vsetíně vypovídalo více než 40 svědků, celkově jich bude kolem dvou set a jednání potrvají až do prosince tohoto roku. Ještě v červnu 2023 budou u soudu vypovídat soudní znalci. Obhájce Energoaqui Jiří Obluk požaduje také výslech bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce i bývalého premiéra Andereje Babiše z hnutí ANO. Podle obhajoby totiž oba politici mluvili o vině rožnovské firmy ještě dříve, než byly známy oficiální výsledky vyšetřování. O předvolání Babiše a Brabce ale soud zatím nerozhodl.
30. ledna … Otravu řeky Bečvy začal řešit soud ve Vsetíně. Vypovídat mají desítky svědků a znalců. Jednání je naplánováno na celý rok 2023.
Související
-
Policisté ukončili vyšetřování otravy řeky Bečvy
Policisté uzavřeli případ otravy řeky Bečvy z 20. září 2020. Spis předali k posouzení žalobci.
-
Do otrávené řeky Bečvy se pomalu vrací život. Obnova by mohla trvat pět až deset let
Ekosystém Bečvy je tři týdny po otravě kyanidem v dobrém stavu. V řece zůstali drobní bezobratlí živočichové včetně rybího potěru.
-
Z Bečvy bylo odklizeno přes 40 tun otrávených ryb. Viník stále není znám
Odborníci se nyní zaměřují na to, jak mají vrátit zpět do řeky život. Znečištění zaznamenali rybáři v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jako proslov kapitána Titaniku, komentuje Fialův projev Havlíček. ‚Balzám na duši,‘ hodnotí Pekarová
-
DOKUMENT: Nevěřme prodavačům strachu. Posílají nás k východnímu autoritářství, řekl premiér Fiala
-
Autokracie není efektivnější. Loď plná bláznů dopluje do cíle rychleji než totalita, věří Sedláček
-
V Česku bylo letos víc než tisíc stoletých lidí. Česká populace stárne, poukazují demografové