Kauza Bečva – vývoj soudního jednání

15. březen 2023 12:00

Kauzu otravy řeky Bečvy, při které v září 2020 uhynulo na čtyřicet tun ryb, začal 30. ledna 2023 poprvé projednávat vsetínský soud. Obžalobě čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka.

Přehledný souhrn vývoje událostí a vyšetřování znečištění řeky Bečvy najdete na rozhl.as/Becva.

U soudu by měly postupně vypovídat desítky svědků, jednání je proto naplánováno na 39 dnů až do konce letošního roku. Spis má 4600 stran, obžaloba 100 stran. Voláno bude v první fázi 52 svědků a 8 znalců. Obhajoba navrhuje vyslechnout dalších 101 svědků, mezi nimi politiky.

Soudní jednání sledujeme a aktuální informace z něj nabízíme v souhrnu (příspěvky jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší): 

2023

15. března ... výpověď technologa čistírny odpadních vod společnosti Energoaqua
Radek Vetyška odmítl, že by podnik způsobil havárii na řece Bečvě. Uvedl, že dva dny po otravě ze září 2020 odebral u výpusti firmy i v provozu čistírny vzorky vody a předal je do laboratoře podniku. Laboranti podle něj ve vodě zjišťovali množství kyanidů a pH a vzorky byly v pořádku. Proč byl ve vzorcích vody odebraných pracovníky České inspekce životního prostředí u odvaděče firmy den po otravě naměřen nadlimitní výskyt kyanidů, si nedokáže vysvětlit. 

8. března ... výpověď vedoucího provozu vodního hospodářství v chemičce Deza Karla Onderky
Vzorky vody odebrané u výpusti valašskomeziříčské chemičky Deza i z potoků, které areálem protékají, byly podle Onderky v den otravy řeky Bečvy v pořádku. Standardně je podle vedení firmy pracovník podniku odebral ráno, následně dvakrát odpoledne, kdy už ve firmě o ekologické havárii věděli.

2. března ... výpověď bývalého inspektora ČIŽP Víta Špačka
Ve vzorcích kalů odebraných v týdnu po otravě ryb v řece Bečvě podle jeho tvrzení zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve firmě Energoaqua značné množství kyanidů. 

22. únoravýslech rybáře Stanislava Pernického a dvou pracovníků České inspekce životního prostředí.
Stanislav Pernický uvedl, že barva žaber uhynulých ryb z řeky Bečvy v den havárie nenasvědčovala otravě kyanidem. Je také přesvědčený, že zdroj otravy byl podstatně níže, než je výpust firmy Energoaqua. V souvislosti s havárií kritizoval Pernický počínání vodoprávního úřadu a České inspekce životního prostředí, kriticky se vyjádřil i k práci policie. 
U soudu svědčila i pracovnice z olomouckého inspektorátu ČIŽP a jeho tehdejší ředitel. Ten uvedl, že informaci o tom, že řeku otrávily kyanidy, obdržel od hasičů.
Hlavní líčení by mělo pokračovat ve čtvrtek 2. března, na kdy soud předvolává další svědky.

15. února ... výslech rybářů:
Vypovídali jak ti, kteří otravu řeky oznámili, tak i ti, kteří pak vytahovali otrávené ryby z řeky. Rybář Jiří Kašpar, který byl na místě havárie mezi prvními, řekl, že ryby jako sebevrazi vystřelovaly do kamenů na břeh. Ryby byly podle něj jakoby poleptané, popálené. On sám cítil Savo, další z rybářů si vybavovali zápach chlóru. Část rybářů si také stěžovala, že je po ponoření do vody pálily ruce a jeden krvácel z nosu. Rybář Jiří Kašpar taky soudu řekl, že spolu se synem a dobrovolným hasičem odebral do tří propláchnutých PET lahví vzorky vody, které pak předal pracovnici oddělení životního prostředí Městského úřadu v Hranicích. Později ji telefonicky kontaktoval, žena mu ale měla říci, že vzorky předala pracovníkům České inspekce životního prostředí. Vzorky se ale poté ztratily.
Klíčovým argumentem v obžalobě rožnovské Energoaquy je pokus soudního znalce Jiřího Klicpery. Jedy podle něj tekly řekou přes tři kilometry při břehu a teprve pak se rozmísily do celého koryta. Ukazovala to u soudu prezentovaná videoprezentace. Podle Havelkova právníka Jiřího Obluka už ale obhajoba předložila soudu posudky českých vědců, které Klicperův experiment vyvrací.

30. ledna … Otravu řeky Bečvy začal řešit soud ve Vsetíně. Vypovídat mají desítky svědků a znalců. Jednání je naplánováno na celý rok 2023.

Spustit audio

Související