Policisté ukončili vyšetřování otravy řeky Bečvy, navrhují obžalovat jednu fyzickou a jednu právnickou osobu

16. březen 2022 12:17

Policisté uzavřeli případ otravy řeky Bečvy z 20. září 2020. Spis předali k posouzení žalobci.

Policie ukončila vyšetřování otravy řeky Bečvy, při které 20. září 2020 uhynulo přes 40 tun ryb. Policejní mluvčí Simona Kyšnerová řekla, že policie navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu.

V červnu 2021 kriminalisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Firmu a jejího ředitele začala policie stíhat za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, firmě zákaz činnosti a pokuta.

Výsledky vyšetřování kriminalisté předali státnímu zástupci Jiřímu Sachrovi. "Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu," řekl Sachr. V příštích týdnech by měl rozhodnout, zda v kauze podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, nebo vyřídí věc jinak.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Čtěte také

Havelka ve svém vyjádření zopakoval, že jsou důkazy, že společnost nemohla být původcem havárie. "Na 3,5 kilometru neuhynula ani jedna ryba. Policie dle mého osobního názoru byla rozhodnuta již v září, kdo nebo která firma bude postupně zkoumána a dohnána k nějakému obvinění," uvedl Havelka. Ve věci je podle něj řada nejasností, omylů i nepravd.

Ukončení policejního vyšetřování na twitteru komentovala i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). "Teď je všechno v rukách státního zástupce, který snad brzy rozhodne o dalším postupu. My jsme za MŽP prověřili postupy během havárie a připravujeme novelu vodního zákona, která bude efektivně řešit případné havarijní stavy na řekách," uvedla Hubáčková.

Přinášíme souhrn celé kauzy v záznamu našich mikrofonů i v sestupném časovém přehledu.

Všechny články a reportáže, týkající se kauzy otravy řeky Bečvy najdete ZDE.

Vývoj událostí kolem úniků škodlivých látek do Bečvy:

2022

11. ledna - Je instalováno monitorovací zařízení, které bude nepřetržitě hlídat kvalitu vody.

2021

27. října - Obvinění v případu otravy řeky Bečvy (společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka) chtějí zastavit stíhání, obrátili se na policii i státního zástupce. Argumentují vědeckou expertizou, která zpochybňuje dosavadní znalecké zkoumání a tvrdí, že nejde jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.

20. září - Sněmovní komise vydala závěrečnou zprávu k ekologické katastrofě na Bečvě. Podrobnosti ZDE.

17. září - Obvinění podali podnět k přezkoumání postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně. Práci okresních žalobců přezkoumá Krajské státní zastupitelství v Olomouci.

15. srpna - Rybáři provedli na přece Bečvě experiment se solným roztokem, aby zjistili, jak se látka bude v řece šířit.

9. srpna - Ve Zlíně poprvé zasedala sněmovní vyšetřovací komise.

28. června - Policie zahájila trestní stíhání ve věci ekologické havárie na řece Bečvě. Obvinila jednu právnickou a jednu fyzickou osobu. Jde o společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

3. května - Soudní znalec Jiří Klicpera oznámil, že posudek týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy odeslal policii.

3. března - Soudní znalec Jiří Klicpera znovu požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy.

1. února - Soudní znalec Jiří Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezavinila Deza. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl.

22. ledna - Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu otravy Bečvy. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) již před tím uvedlo, že chce, aby postup policie v případu prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

2020

20. prosince - Měl být hotov posudek ohledně znečištění řeky kyanidem. Znalec požádal o prodloužení lhůty na vypracování posudku.

2. prosince - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Podle inspekce nebylo toto znečištění řeky Bečvy nebezpečné, vodoprávní úřad ale objevil fosfor.

1. prosince - Ministr životního prostředí Brabec uvedl, že nevidí důvod k rezignaci kvůli otravě Bečvy, k níž ho vyzvali Starostové a nezávislí (STAN). Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort, řekl.

30. listopadu - Internetový Deník Referendum uvedl, že v den otravy řeky Bečvy se v chemičce Deza stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Ze své podstaty nemohla být podle něj příčinou otravy ryb v Bečvě.

27. listopadu - Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti) a poslanec Petr Gazdík (STAN) nabídli 100.000 korun svědkovi, který pomůže odhalit viníka havárie na Bečvě.

24. listopadu - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince znovu unikla neznámá látka. Na hladině se podobně jako 27. října vytvořila pěna. Zjištěna byla tentokrát zvýšená hodnota dusíku.

17. listopadu - Vsetínští kriminalisté dělali na řece vyšetřovací pokus, znovu se kvůli tomu policisté k Bečvě vrátili o tři dny později.

16. listopadu - Mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová uvedla, že policie neuvalila na kauzu zářijové otravy řeky Bečvy informační embargo.

13. listopadu - Ekologickou havárií na Bečvě se zabývali poslanci, debata ale nevedla k žádnému závěru. Opoziční poslanci poukazovali na to, že zářijový případ stále vzbuzuje mnoho otázek. Poslanců nakonec nebylo v jednacím sálu tolik, aby mohli hlasovat o navržených usneseních. (Deník Právo uvedl, že se kyanid do řeky Bečvy v září možná dostal oficiálně neevidovaným kanálem ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku.)

10. listopadu - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že znalecký posudek o tom, odkud v září unikl jedovatý kyanid do řeky Bečvy, má být hotov do 20. prosince.

4. listopadu - Ministr životního prostředí Brabec na výboru pro životní prostředí poslancům odmítl říci nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

27. října - Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna. Podle starosty Roberta Stržínka (ANO) se látka do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie v září do řeky unikl kyanid. Výsledky rozborů vody prokázaly zvýšené množství niklu, analýza nepotvrdila ve vodě zvýšený obsah kyanidů.

1. října - Ministr Brabec uvedl, že podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se znečištění do Bečvy možná dostalo z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Chemičku Deza, která spadá pod Agrofert, vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie, dodal.

29. září - Sněmovna se hlasy poslanců ANO a ČSSD odmítla zabývat únikem škodlivin do Bečvy. Zařadit to jako zvláštní bod schůze požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci.

25. září - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) napsal, že najít zdroj ekologické katastrofy na Bečvě bude zřejmě otázkou hodin. Začátkem listopadu Brabec před poslanci litoval, že tuto domněnku pronesl.

20.září - Do řeky Bečvy unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Spustit audio

Související