V Holešově končí po více jak 100 letech výroba Lentilek

Společnost Nestlé přesune výrobu oblíbených Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyráběly od roku 1907, od jara příštího roku by se měly nově začít vyrábět v Hamburku.

Důvodem přesunu je změna receptury i obalu. "Sjednocujeme recepturu mezi Lentilkami a Smarties, to znamená, že v lentilkách bude méně cukru a bude tam více čokolády, což nám vyšlo na základě spotřebitelských testů," uvedl pro Radiožurnál ředitel pro korporátní záležitosti společnosti Nestlé Česko Vratislav Janda.

Zmiňované požadavky výroby lze podle zástupců firmy naplnit momentálně jen v Hamburku. "Chceme nově Lentilky balit do papírových obalů, což je věc, která je opět technologicky náročná. Nemáme je v České republice a jsou zase v Hamburku," uvedl Janda. Podle Nestlé Česko se přestěhováním výroby do Německa cena výrobku v obchodech nezmění.

Lentilky vyrábí holešovský závod Sfinx, koncem loňského roku v něm pracovalo asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé výrobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbóny Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě Lentilky a Smarties pro anglický trh. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobilo asi 1,6 milionu kusů Lentilek. 

Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá do roku 1863. Do současné továrny se přesunula v roce 1910. Sfinx patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je od roku 1992. 

Lentilky začali v roce 1907 v Holešově vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi a nechali si je patentovat. Pojmenování čokoládových cukrovinek pochází z latinského slova pro čočku. 

autor: Růžena Vorlová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související