Desítky tun ryb v Bečvě otrávil kyanid. Na Valašsku se hledá viník
Vsetínští kriminalisté případ v současné době prověřují jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.
Podle ní to potvrdilo původní domněnku inspektorů. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie. Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. Jde o úsek v délce 38 kilometrů, rybáři do kafilérie dosud odvezli 20 tun otrávených ryb.
Množství kyanidů, vysoce toxické látky, která otrávila život v řece v délce desítek kilometrů, zatím odborníci nedokážou určit. "To v tuto chvíli zatím vůbec netušíme," uvedla mluvčí ČIZP.
Rozpustné kyanidy popsala jako prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují rovněž prudce jedovatý kyanovodík. "Jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Nejnebezpečnější sloučeninou je kyanovodík. Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut," uvedla mluvčí ČIŽP. Inspekce nechce k rozborům nic bližšího komentovat s tím, že by to mohlo zmařit vyšetřování.
Kontaminační mrak se objevil v neděli mezi Choryní a Lhotkou nad Bečvou na Vsetínsku a putoval přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou. V úterý se začaly objevovat leklé ryby v Přerově. "V nadjezí v Přerově se kontaminační mrak zastavil. Něco málo rozředěného vteklo do Moravy, ale není to již nijak rizikové," doplnila dnes mluvčí inspekce.
Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilerie 20 tun otrávených ryb. S odklízením pokračují. Případ převzali kriminalisté ze Zlínského kraje.
"Šetří to vsetínští kriminalisté v současné době jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Může se to ohledně té nedbalosti změnit podle toho, zda šlo o úmyslný trestný čin či nikoliv," řekl dnes ČTK mluvčí krajské policie Petr Jaroš. Padlo i několik trestních oznámení. Na neznámého pachatele jej podal starosta Hranic Jiří Kudláček i zástupci Pirátů ve Zlínském kraji.
Související
-
V karanténě je na Zlínsku 33 zdravotníků, provoz nemocnic to neohrožuje
V souvislosti s koronavirem je ze všech čtyř nemocnic Zlínského kraje v domácí karanténě 33 zaměstnanců. Nejvíce je jich aktuálně z Uherskohraďišťské nemocnice.
-
Běžná výuka na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vydržela jen dva dny
Studenti zlínské univerzity přechází od středy na distanční výuku. Začali také pomáhat hygienikům s trasováním.
-
Učni z Valašského Meziříčí ušetřili vlastní škole přes dva miliony korun
Žáci učňovských oborů Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí sami obnovili školní dílny. Postupně opravili střechu, stěny, podlahy, schody i dveře.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Europoslanci projednají vydání obžalované Nagyové v kauze Čapí hnízdo. ‚Půjdu se klidně hájit potřetí,‘ říká
-
Unijní diplomacii přebírá ,Železná lady Pobaltí’. Kreml na ni vydal zatykač, známá je díky jeho ostré kritice
-
Rvačka v parlamentu vypovídá o stavu společnosti. Srbsko už není plně demokratické, míní analytička
-
‚Více bojových hlavic je u tohoto typu neobvyklé.‘ Experti zkoumají trosky ruské rakety Orešnik