Zlínský primátor jednal v Číně, část městské rady má k cestě výhrady
Primátor města Zlín Jiří Korec z hnutí ANO podle zjištění Českého rozhlasu Zlín minulý týden podnikl pracovní cestu do Číny. Zatímco čínská strana vydala zprávu o tom, že s městem Zlín podepsala memorandum o přátelské spolupráci, Korec to popírá. Jednání provázejí i další nejasnosti.
Cestu, na které primátora doprovázel ekonomický náměstek Miroslav Chalánek z ODS, vedení města veřejně neprezentovalo. Podle Korce šlo o reciproční schůzku, protože čínská delegace nedávno navštívila Zlín. Tvrdí, že tam doprovázeli zlínské podnikatele z filmového průmyslu.
"Brali jsme to jako zdvořilostní povinnost, abychom umožnili jiným subjektům budoucí spolupráci," reagoval na dotazy Českého rozhlasu Zlín zlínský primátor.
Číňané však vydali o cestě zprávu včetně fotografie, která říká, že města Tung-kuan a Zlín podepsala memorandum o přátelské spolupráci. Primátor Zlína i jeho náměstek to popírají. Na zveřejněné fotografii přitom stojí oba představitelé Zlína u obrazovky s čínským nápisem „podpis memoranda o porozumění mezi městem Tung-kuan a Zlín“.
Korec i Chalánek opakovaně tvrdí, že žádný dokument nepodepsali, přestože během návštěvy údajně diskutovali o možné spolupráci.
Chalánek nejdříve připustil, že se v Číně jednalo například o investici do Velkého kina, které je dlouhodobě uzavřené: "Je to jedna z možností spolupráci v návaznosti na filmový festival a podobně. Nic konkrétního ale domluvené není," poznamenal náměstek primátora Chalánek.
Později Chalánek tuto informaci popřel.
Část zlínských radních cestu kritizuje. Náměstek primátora Vojtěch Volf z KDU-ČSL i radní Jiří Robenek za Piráty se shodli, že případné investice nebo spolupráci s Čínou by nepodpořili.
Cesty českých politiků do Číny dlouhodobě sleduje a kritizuje česká kontrarozvědka BIS. Ta varuje, že zahraniční politici jsou v Číně pod dohledem tamních tajných služeb.
Sinoložka Olga Lomová z pražské filosofické fakulty upozorňuje, že Čína si čím dál více buduje kontakty s regionálními politiky.
"Čínští představitelé ve svých projevech a článcích mluví naprosto nepokrytě o tom, že strategií navazování regionální spolupráce je i myšlenka: Dneska regionální politik, příště možná poslanec. I ty přátelské kontakty a porozumění získané na regionální úrovni se můžou záhy, po dalších volbách promítnout do celostátní politiky," zdůraznila Lomová.
Takový vliv se pak podle Lomové Číňanům vyplatí třeba při hlasování o sankcích proti Číně.
Primátor Korec není prvním politikem z hnutí ANO, který cestu do Číny podnikl. Nedávno Český rozhlas informoval o poslanci Marku Novákovi, shodou okolností taky ze Zlína, který například tvrdil, že chtěl z Číny dovézt do Česka pandu.
Související
-
Zlínskému filmovému festivalu chybí Velké kino, rekonstrukce ještě nemá ani stavební povolení
Ani letos nemohli pořadatelé Zlín film festivalu využít Velké kino. Jeho plánovaná rekonstrukce ještě nezačala.
-
Primátorem Zlína by měl být opět Jiří Korec, magistrát ale povede jiná koalice
Ve Zlíně podepsala 3. října 2022 dohodu o spolupráci ve vedení města nová koalice. Podle dohody by měl primátorem zůstat Jiří Korec.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
ONLINE: Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?