Cesta do Súdánu vede pro Expedici Z101 přes nemocnice, úplatky a razítka

24. září 2021

Putování Expedice Z101, která jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda se v uplynulých den pokusila o přejezd z Egypta do Súdánu. Ten opět komplikoval koronavirus.

Po asi týdnu intenzivních administrativních příprav překročení hranice mezi Egyptem a Súdánem Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová zjišťují, že jim chybí ještě PCR test z oficiálního místa. Expedici Z101 tak začíná další dobrodružství, tentokrát v egyptských nemocnicích.

„Test byl potřeba udělat v nemocnici, kterou jsme našli, aby nám náhodný kolemjdoucí anesteziolog řekl, ze musíme do jiné. Následuje cesta do jiné nemocnice, kde se odběrové místo nachází uprostřed staveniště. Ale hurá, testy nám udělali,“ píše do ‚deníčku‘ z cest Linda Piknerová a dodává: „S testy v kapse, jejich kopiemi, kopiemi pasu, kopiemi potvrzení o platbě za testy a kopiemi víz jedeme směr Abu Simbel a přívoz na druhou stranu Nasirova jezera, odkud směřujeme do Wadi Halfa a Súdánu. Máme vše, ale až na místě zjistíme, jestli to u tak opravdu je.“ V reportáži nemocniční anabázi popisuje i cestovatel Tomáš Vaňourek.

Po vyřízení testů na covid ale cestovatelé zjišťují, že jim chybí další doklad, o kterém zatím neměli ani tušení. Cesta k němu vede buď přes zprostředkovatele, kterým je ale potřeba dát "odměnu", nebo přes další několikadenní zdržení a další PCR testy. 

Jak se cestovatelé rozhodnou? A podaří se jim dostat do Súdánu? To se dozvíte v reportáži.

Expedice Z101 - s ostatními šoféry an lodi - na fotografii i Linda Piknerová

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na https://rozhl.as/ExpediceZ101.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.