Céline Dione mi vyfoukla celosvětovou slávu, teď se známe i osobně, říká zpěvačka Lenka Filipová

Nestárnoucí zpěvačka s kytarou – jen to stačí, abychom správně uhádli, že jde o Lenku Filipovou. A právě tato zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka přijala pozvání na pomyslnou rozhlasovou pohovku.

Za všechno může čas, tvrdí v jedné ze svých nejznámějších písniček zpěvačka Lenka Filipová. Částečně i proto přijala pozvání do pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka, kde hlavním tématem byl právě čas.

Ten ji například několikrát až neuvěřitelně propojil se zpěvačkou Céline Dion. Poprvé, když byla v roce 1988 Lenka Filipová vybrána, aby reprezentovala Švýcarsko na soutěži Eurovize a někdejší režim jí to zakázal. Její náhradnicí byla tehdy začínající Céline Dion, která pak se stejnou písní vyhrála.  Spirála osudu je pak propojila ještě jednou. Céline Dion si vybrala jako předskokanku pro svůj pražský koncert v roce 2008 právě Lenku, a tak se setkaly i osobně. „Celine Dion mi v podstatě vyfoukla celosvětovou slávu,“ říká občas žertem Lenka Filipová a přidává osobní dojmy s jejich setkání: „Znám se teď s bezvadnou ženskou a připadá mi jako hrozně blízká duše.“

A co na sebe Lenka Filipová ještě prozrazuje? Například to, že miluje historii. „Historie nám dává zrcadlo a ukazuje nám ve spirálách, jak se vyvíjí některé situace. Stále mě děsí a překvapuje, že si z toho nebereme ponaučení,“ dodává.

Zpívá si v koupelně, na zahradě nebo při vaření? Má ráda trampské nebo lidové písničky? I to se dozvíte v záznamu rozhovoru.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.